اخبار مهم
Home / فرهنگی / کیمیا تک ستاره تلویزیون که خوب درخشید
363892_272.jpg

کیمیا تک ستاره تلویزیون که خوب درخشید


سرویس فرهنگی vs666: سال ۹۴ برای تلویزیون سال خوبی نبود. مساله کمبود بودجه در تمامی شبکه‌ها و برنامه‌های این سازمان عریض و طویل به خوبی نمایان بود. این را حتا امروز که برنامه‌های ویژه نوروزی صدا و سیما را نگاه می‌کنیم به خوبی قابل درک است. ادغام شبکه‌هایی که با سر و صدای زیاد در سالهای گذشته افتتاح شده بود تا تنوع و تخصصی شدن برنامه‌ها برگ برنده‌ تلویزیون برای جذب مخاطب باشد در دوره جدید مدیریتی سازمان آغاز شده است. نمایش و تماشا که در همان ابتدا در هم ادغام شدند و در روزهای آخر سال شبکه بازار در شبکه ۵ (اقتصاد) و شبکه شما هم به شبکه اموزش پیوست. تا علاوه بر تغییر در لوگوی شبکه‌ها در محتوای آن‌ها نیز تغییراتی صورت پذیرد.
مروری بر اسامی سریال‌هایی که سال گذشته برای اولین بار از شبکه‌های مختلف پخش گردید بیانگر تعداد اندک آن‌هاست. پایتخت، دردسرهای عظیم دو تنهایی لیلا تعبیر وارونه یک رویا، پشت بام تهران، شیوع، گاهی به پشت سر نگاه کن،میکائیل، معمای شاه و کیمیا. هر چند همین اسامی اندک نیز بعضا موفقیت‌های خوبی در جذب مخاطب داشتند. دیالوگ‌های میکائیل مدت‌ها در شبکه‌های اجتماعی نقل می‌شد و شخصیت میکائیل و آقاخان با چهره‌های سیاسی مقایسه می‌گشت. نقی معمولی و خانواده‌اش رمضان خاطره‌انگیزی را رقم زدند. در حاشیه مدیری حسابی حاشیه‌ساز شد. اعتراضات پزشکان به این مجموعه هرچند در مجامع عمومی به بی‌جنبگی آنها در شوخی و طنز تعبیر شد ولی موجب گشت تا سری اول در حاشیه در حدود سی قسمت تمام شود و سری دوم این سریال هم در زندان بگذرد هرچند نتوانست موفقیت اولی را تکرار کند.
اما گل سر سبد  مجموعه‌های تلویزیون بلاشک کیمیا بود.
 مجموعه ۱۱۰ قسمتی کیمیا به عنوان طولانی‌ترین سریال با حضور پرتعداد هنرمندان یکی از مهمترین اتفاقات سال تلویزیون بود. حضور هنرمندانی چون مهراوه شریفی‌نبا با پدر و مادرش در یک سریال و بازی در مقابل ازیتا حاجیان و یا حضور نیکی کریمی در یک سریال تلویزیونی و بازی حامد بهداد در نقش شهید محمد جهان آرا از نکات جالب این مجموعه تلویزیونی بود هرچند انتقاداتی به طراحی صحنه و لباس در فصل اول، یا گریم‌های فصل سوم این سریال وارد بود لیکن فصل دوم فوق‌العاده از روزهای آغازین جنگ تحمیلی و دفاع جانانه زنان و مردان از خرمشهر روایتی حماسی و باورپذیر بود که بسیار مورد توجه قرار گرفت.
این نوشته اینستاگرامی مهراوه شریفی نیا بازیگر نقش کیمیا آن‌ روزها در شبکه های اجتماعی بسیار بازنشر شد:
ما مى دونستيم واقعى نيست
مى دونستيم شب مى ريم هتل و تميز مى شيم و استراحت مى كنيم
مى دونستيم هيچكدوممون رو به اسارت نمى برن
مى دونستيم هيچكدوممون شهيد نمى شيم
ولى بازم مى ترسيديم
بازم از ته دل بغض مى كرديم و مى لرزيديم.
تموم روزاى فيلمبردارى صحنه هاى جنگ
به آدمايى فكر مى كرديم كه اون هشت سال
نمى دونستن
تا لحظه ى بعد زنده ان يا مرده
به همه ى آدمايى كه جونشون رو
گذاشتن كف دستشون و از ميهنمون دفاع كردن.
ببخشيد كه كيميا اين روزهاى عيد و جشن
اينقدر دلخراشه
ولى
شعار باشه يا نباشه
من از ته دلم
به تمام شهدا، جانبازان و مفقود الاثرهايى كه هنوز خانواده هاشون چشم انتظار بدن بى جونشون هستن
احترام مى گذارم و
در برابرشون سر تعظيم فرود ميارم.
مى دونم كه اكثر شما هم
مثل من، مثل ما
مى دونيد كه اونا چه كار بزرگى كردن
و چقدر شايسته ى عشق و احترامند،
خودشون و خانواده هاشون

می فایل