اخبار مهم
Home / سیاسی / ژاپن تهدیدهای کره شمالی را جدی‌تر می‌گیرد/ استقرار موشک در مرکز توکیو +عکس
355504_756.jpg

ژاپن تهدیدهای کره شمالی را جدی‌تر می‌گیرد/ استقرار موشک در مرکز توکیو +عکس

سرویس سیاسی vs666 : با افزایش آزمایش های اتمی و موشکی کره شمالی ژاپنی ها آن را بیش از هر کشور دیگری جدی گرفته اند. استقرار سامانه موشکی دفاعی پاتریوت (توسط نیرو های دفاع از خود) در مرکز شهر توکیو و نزدیک منازل مسکونی از سوی ژاپنی ها در هفته های اخیر بهترین نشانه برای این مسئله است.
تا پیش از این ژاپنی ها بر استقرار سامانه های دفاع موشکی چند لایه بر اساس ناوشکن های نظامی خود در دریاهای اطراف این کشور و سیستم هشدار دهنده رادار سراسری (معروف به گامرا Gamera که جایگزین سیستم قبلی ملقب به لاک پشت هیولا شد) تکیه داشتند که می تواند همزمان اهدافی تا شعاع ۶۲۰ مایلی را شناسایی و هدف گیری کند. 
آنها معتقدند تنها سه ناو شکن کلاس کنگو برای محافظت از کشورشان در برابر هجوم احتمالی موشک های بالستیک کافی است اما چهار فروند از آن را در آبهای اطراف مستقر کرده اند. یکی از این مواضع دریای ژاپن است که فاصله ۳۰۰ مایلی مرز غربی این کشور با کره شمالی را پر کرده. ژاپنی ها اعلام کرده اند قابلیت افزایش تعداد این ناوشکن ها را تا هشت فروند نیز دارند. 
این سامانه موشکی پاتریوت (Patriot Advanced Capability-3) تولید شرکت آمریکایی لاکهید مارتین است.   PAC-3 بهینه سازی شده نسلی است که پیش از این در جریان جنگ عراق در مقابل موشک های اسکاد روسی امتحان خود را پس داده است و اکنون با سرعت پرتاب بیشتر برای استفاده و رهگیری انواع موشک های بالستیک، کروز و هواگردها و نابودی آنها به شیوه مستقیم (body-to-body) ارتقا یافته است.
 اخیرا دو سامانه PAC-3 در نزدیکی وزارت دفاع و میان ساختمان های سر به فلک کشیده مرکز توکیو که از بالا شبیه به یک هزارتوی پیچ در پیچ است استقرار یافته تا توانایی دفاع نقطه ای در مقابل موشک های تهاجم احتمالی کره شمالی را افزایش دهد، اما با توجه به گستردگی این توکیو و تراکم جمعیت بیش از ۳۰ میلیون نفری آن به عنوان متراکم ترین منطقه شهری جهان، استقرار این دو سامانه بیشتر به اقدامی نمادین در مقابل تهدید ها به شمار می رود.
یوشیهید سوگا، دبیر کابینه ژاپن در یک کنفرانس خبری در این خصوص گفته است: «نمی‌توانیم احتمال اینکه کره شمالی بدون هشدار اولیه دست به اقدامات تحریک آمیز خواهد زد رد کنیم. این اقدامات تحریک آمیز شامل پرتاب موشک بالستیک می‌شود. آمادگی دولت افزایش خواهد یافت تا از جان مردم کشور حفاظت کند.» اما با تمام اوصاف این اقدام و تماشای روزانه موشک های پنج و نیم متری که رو به آسمان هدف گیری شده برای مردم توکیو که حدود یک چهارم جمعیت ژاپن را تشکیل می دهند منظره رعب آوری از یک کشور در آستانه جنگ ایجاد کرده است.

می فایل