اخبار مهم
Home / فرهنگی / پلیس ناجا، حواسش به ولنتاینی‌ها هست/ برخورد پلیسی با ولنتاین، خوب یا بد؟!
355156_548.png

پلیس ناجا، حواسش به ولنتاینی‌ها هست/ برخورد پلیسی با ولنتاین، خوب یا بد؟!سرویس اجتماعی vs666:
۲۵ بهمن (۱۴ فوریه)، روز ولنتاین است و کمتر کسی است که این روز را نشناسد. اکثر مردم به ویژه جوانان برای کسی که دوستش دارند، هدیه می‌خرند و برای اینکه بار دیگر به اطرافیان خود یادآوری کنند که دوستشان دارند به نشانه عشق و علاقه، شکلات و عروسک قرمز رنگ می‌دهند. 

مدت هاست که فرهنگ ولنتاین در جامعه ما جا افتاده است، افراد زیادی منتقد این رویه در جامعه هستند و به عقیده آن‌ها نباید یک فرهنگ غربی در جامعه ایرانی جا بیوفتد. اما سوال اینجاست، چه روزی جایگزین ولنتاین، برای ابراز عشق و علاقه هر شخص به عزیزانش می‌شود؟
 
برخورد ناجا با عرضه‌کنندگان اجناس ولنتاین
 
با نزدیک شدن به روز ولنتاین، سایت رسمی اتحادیه رسمی بستنی، آبمیوه و کافی شاپ، بخشنامه اداره اماکن را که برای مقابله با روز ولنتاین صادر شده، روی سایت خود قرار داد. این بخشنامه برگزاری روز ولنتاین و فروش هدیه‌های ویژه این روز را ممنوع اعلام کرد:  
 «طبق بخشنامه اداره اماکن با موضوع مقابله با ترویج فرهنگ منحط غرب موسوم به روز ولنتاین به استحضار می‌رساند واحدهای صنفی به هیچ عنوان حق تبلیغ و عرضه اجناس با نام و علائم والنتاین را ندارند و تجمع دختران و پسران و اهدای نمادهایی چون عروسک و گل و شکلات و… نباید در واحد صنفی به وجود بیاید در غیر این صورت عواقب ناشی از آن به عهده شخص و واحد صنفی است.»  
 
مغازه داران و کافی شاپی‌ها چه می‌گویند؟ 

یکی از مغازه داران شمال شهر تهران که مانند بسیاری از فروشگاه‌ها و مغازه‌ها خرس‌های قرمز رنگ، شکلات و پوشال‌های ربانی را برای فروش آماده کرده، به خبرنگار vs666 می‌گوید: بعد از اینکه فهمیدم قرار است با مغازه‌هایی که لوازم ولنتاین دارند و کافی شاپ‌هایی که از مهمانان ولنتاینی میزبانی می‌کنند، برخورد شود، دکور مغازه‌ام را تغییر دادم. با خودم فکر کردم که اگر این لوازم جلوی دید نباشد بهتر است. هر زمانی که مشتری سراغ هدیه ولنتاین را گرفت، برایش می‌آورم تا آن را ببیند. البته اینطوری فروش این عروسک‌ها کمتر می‌شود اما دیگر چاره‌ای نیست! 

او ادامه می‌دهد: این اولین باری نیست که اماکن نزدیک به روز ولنتاین چنین تذکرهایی را می‌دهد. سال گذشته برای فروش لوازم ولنتاینی هم جریمه شدم و هم برای پیگیری‌های این کار و خلاص شدن از این موضوع از کارو کاسبی افتادم. برای همین بیخیال سود ویژه و خوبی که از این کار می‌برم، شده‌ام. 

حامد، یکی از مسئولان کافی شاپ در تهران در این رابطه می‌گوید: قبلا در روزهای ولنتاین به کافه‌ها و اماکن عمومی سخت نمی‌گرفتند، اما این بخشنامه نگرانی را در میان امثال من به وجود آورده است. 

صاحب این کافی شاپ بعد از کمی مکث بیان می‌کند: البته من کلی با خودم فکر کردم که چطور می‌توانم مشتریانم را بیرون کنم؟ اگر آن‌ها بیایند و در مغازه من بنشینند من قطعا از آن‌ها پذیرایی خواهم کرد! زیرا که اعتبار خودم را نمی‌توانم برای یک روز خراب کنم.  
 
او ادامه می‌دهد: هر سال به مناسبت روز ولنتاین یک گردهمایی در کافه‌ برگزار می‌کردم و دکور کافه را ولنتاینی می‌چیدم و اطلاعیه می‌زدم که هم بیایند. به نظرم کار جالبی بود و کارمان رونق داشت. اما امسال با توجه به بخشنامه، قصد برگزاری گردهمایی را ندارم زیرا که به دردسرش نمی‌ارزد.  
 
گرایش جوانان به ولنتاین بیشتر شده است
 
در گذشته جشن ولنتاین بیشتر در شهرهای بزرگ کشورمان انجام می‌شد اما اخیرا گزارش‌ها حاکی از آن است که گرایش جوانان نسبت به برگزاری این جشن بیشتر از قبل شده. این مسئله‌ای است که مسئولان را نسبت به گذشته نگران‌تر کرده است. 

باید به این مسئله توجه شود که عشق تنها مربوط به روابط نامشروع بین جوانان نیست. بسیاری از افراد هستند که سال‌ها از تاریخ ازدواجشان می‌گذرد اما برای ابراز علاقه به همسر خود، روز ولنتاین را جشن می‌گیرند. 

سهیلا ۲۹ ساله است و در تهران زندگی می‌کند. او در واکنش به این بخشنامه می‌گوید: مگر می‌شود با برخورد پلیسی جلوی روز ولنتاین را گرفت؟ من برای همسرم هر سال و در روز ولنتاین هدیه می‌خرم. حتی عروسک و شکلات برای مادرم تهیه می‌کنم تا به مناسبت این روز به او یادآوری کنم که چقدر دوستش دارم.  
 
برخورد پلیسی با ولنتاین، خوب یا بد؟!  
 
هدیه دادن به طور معمول کار بسیار خوب و پسندیده‌ای است و آن طور که دین اسلام سفارش می‌کند، موجب زیاد شدن محبت بین افراد می‌شود. اما در مورد هدیه دادن در روز ولنتاین باید گفت که رواج فرهنگ غربی در کشور و استقبال جوانان از این روز موجه نیست. بنابراین می‌توان روزی جایگزین ولنتاین تعیین شود و به مناسبت آن افراد را برای هدیه دادن به یکدیگر و ابراز محبت به کسانی که دوستشان دارند، تشویق کرد.

می فایل