اخبار مهم
Home / ورزشی / پرسپولیس در یک قدمی دستیابی به صدر جدول+ تصاویر، حاشیه ها و جدول
HyfeEKaJOOPAAAAAAElFTkSuQmCC

پرسپولیس در یک قدمی دستیابی به صدر جدول+ تصاویر، حاشیه ها و جدول

سرویس ورزشی vs666: هفته بیستم رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور با برگزاری ۸ مسابقه در ۳ روز برگزار شد و در پایان این هفته از رقابت ها و با شکست استقلال تهران و توقف آبی های خوزستان، فرصت مناسبی برای رسیدن پرسپولیس به صدر جدول به وجود آمد.

هت‌تریک بیرانوند مقابل آبی‌ها

تیم علیرضا منصوریان می‌تواند حذف از لیگ قهرمانان آسیا را امروز با پیروزی برابر استقلال جبران کند و با سه امتیاز برای نخستین بار در لیگ پانزدهم به رده ششم صعود کند. در سمت مقابل پرویز مظلومی که صدر را از دست داده نیز می‌تواند با کسب حداقل یک امتیاز جایگاه اولی‌اش را از استقلال خوزستان پس بگیرد.

هفته بیستم لیگ برتر
ورزشگاه: تختی تهران / تماشاگر: ۱۰ هزار نفر
داور: محمدرضا اکبریان ؛ کمک‌ها: سعید قاسمی، مهدی عالیقدر و امید سعیدفر / ناظر داوری: محمدعلی فروغی

اخطار :

وحید حمدی‌نژاد(۲۰)، آرش رضاوند(۲۹)، ایمان مبعلی(۶۳) ارسلان مطهری(۸۶) از نفت

میلاد فخرالدینی(۳۴) و (۷۹) و یعقوب کریمی(۷۸) از استقلال تهران

اخراج:

میلاد فخرالدینی(۷۹) از استقلال تهران

نفت تهران

علیرضا بیرانوند، مهدی شیری، سیدجلال حسینی، وحید حمدی‌نژاد (۵۶- محمد دانشگر)، سیامک کوروشی، علی عزتی، رضا علیاری، ایمان مبعلی، وحید امیری، آرش رضاوند(۸۷- مجتبی حق‌دوست) و علی قربانی (۷۳ – ارسلان مطهری)
سرمربی: علیرضا منصوریان

استقلال تهران

مهدی رحمتی، حنیف عمران‌زاده، هرائر مگویان، میلاد فخرالدینی، میثم مجیدی(۶۵ – بهنام برزای)، روزبه چشمی، یعقوب کریمی، امید ابراهیمی، جابر انصاری (۷۹- امید نورافکن)، آرش برهانی (۵۵- سید محسن کریمی) و سجاد شهباززاده
سرمربی: پرویز مظلومی

شرح نیمه اول:

شاگردان منصوریان بازی را هجومی آغاز کردند و توانستند دقیقه ۹ روی ضربه آزادی که مبعلی زد با اشتباه چشمی و عمران‌زاده دو بازیکن استقلال به گل برسند. بعد از این گل نفت به حملاتش ادامه داد و تاکتیک این تیم که بیشتر روی ارسال‌های مبعلی بود بارها می‌توانست آنها را به گل برساند اما نمایش رحمتی و بد شانسی مهاجمان نفت مانع از باز شدن دروازه استقلال شد. در ۱۵ دقیقه پایانی نیمه اول شاگردان مظلومی شکل بازی خود را پیدا کردند و توانستند چند حمله جدی تدارک دهند ولی توپ‌های آنها حاصلی در پی نداشت تا طلایی پوشان با برتری یک بر صفر به رختکن بروند.

شرح گل:

نفت ۱- استقلال ۰(دقیقه ۹: گل به خودی عمران‌زاده): ارسال زیبای ایمان مبعلی از روی ضربه آزاد سمت چپ زمین بعد از برخورد به سر چشمی و بعد عمران‌زاده وارد دروازه استقلال شد.

دقایق حساس:

دقیقه ۱۰: انصاری بعد از دریافت توپ ابراهیمی و چرخش دروازه نفت را باز کرد اما این صحنه آفسایده اعلام شده بود.
دقیقه ۱۶: سانتر زیبای مبعلی از میانه زمین را رضاوند با سر زد که رحمتی این توپ را زیر طاق دروازه به کرنر فرستاد.
دقیقه ۱۸: پاس در عمق امیری را قربانی از زاویه بسته زد که توپ بعد از برخورد به مگویان در اختیار رحمتی قرار گرفت.
دقیقه ۱۹: ضربه سر شهباززاده را بیرانوند درازکش جمع کرد.
دقیقه ۲۶: باز هم سانتر مبعلی نزدیک بود نفت را به گل برساند. ارسال او از سمت راست زمین را قربانی با ضربه سر زد که توپ با فاصله کمی از کنار تیرک دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۳۰: سانتر تند و تیز فخرالدینی را بیرانوند با شیرجه بلند دور کرد.
دقیقه ۳۶: ضربه آزاد مبعلی بدون اینکه به بازیکنی برخورد داشته باشد از مقابل دروازه استقلال به شکل خطرناکی راهی اوت شد.
دقیقه ۳۹: شوت انصاری از پشت محوطه جریمه با فاصله کمی از کنار دروازه عبور کرد.
دقیقه ۴۱: شوت سرضرب یعقبو کریمی را بیرانوند در آغوش گرفت.
دقیقه ۴۶: شوت فنی امیری با فاصله میلی‌متری از کنار تیرک عمودی دروازه استقلال عبور کرد.
دقیقه ۴۸: ارسال کریمی به مقابل دروازه نفت را حمدی‌نژاد به اشتباه به سمت دروازه خودی کرد که بیرانوند با شیرجه موفق و بلند توپ را به کرنر فرستاد.
دقیقه ۵۰: سانتر عالی ابراهیمی را شهباززاده با ضربه سر تماشایی به کنج دروازه نفت فرستاد اما شیرجه بلند بیرانوند و فرستادن توپ به کرنر مانع از به گل رسیدن استقلال شد.
دقیقه ۵۸: در حالی که رضاوند در موقعیت خوبی قرار داشت و می‌توانست نفت را به گل دوم برساند شوت آرام او به راحتی در اختیار رحمتی قرار گرفت.
دقیقه ۵۹: برگشت ضربه آزاد ابراهیمی را کریمی با فاصله کمی از کنار دروازه نفت به اوت زد.
دقیقه ۶۱: ضربه سر انصاری به شکل خطرناکی از کنار تیرک عمودی دروازه بیرانوند راهی اوت شد.
دقیقه ۶۹: شوت کریمی در حال رفتن به سمت دروازه نفت بعد از برخورد به حسینی راهی کرنر شد.
دقیقه ۷۱: تعویض منطقه بازی توپ را سمت چپ زمین به امیری رساند که نفوذ و پاس به پشت محوطه او را عزت‌کرامت با فاصله زیادی از بالای دروازه استقلال به اوت زد.
دقیقه ۷۹: شوت پشت محوطه مطهری را رحمتی در دو مرحله جمع کرد.
دقیقه ۸۲: عدم اعلام هند امید ابراهیمی موقعیت گلزنی را برای استقلال فراهم کرد که شوت برزای در داخل محوطه جریمه نفت به دستان سید جلال حسینی برخورد داشت و به کرنر رفت. عدم اعلام پنالتی از سوی اکبریان اعتراض بازیکنان و تماشاگران استقلال را به همراه داشت.
دقیقه ۹۰: شیرجه بلند بیرانوند روی سر عمران‌زاده موقعیت گلزنی را از استقلال گرفت.
دقیقه ۲+۹۰: خروج عالی بیرانوند و دفع توپ با پای او موقعیت حساسی را از محسن کریمی گرفت.

در حاشیه:

* حضور آرش برهانی در ترکیب اصلی مهمترین تغییر آبیها برای این مسابقه است. او به همراه سجاد شهباززاده خط آتش استقلال را شکل خواهد داد.
* میثم مجیدی که در دیدار قبلی نیمکت‌نشین بود دوباره در پست هافبک چپ به میدان می‌رود.
* میلاد فخرالدینی مدافع راست استقلال که در بازی رفت موفق به گلزنی شده بود، در ترکیب اصلی تیم حضور دارد.
* یعقوب کریمی، جابر انصاری و آرش برهانی ۳ وینگر استقلال هستند که مقابل ابراهیمی و چشمی وظیفه خلق موقعیت روی دروازه نفتی‌ها را برعهده دارند.
* مظلومی همچنین از زوج آشنای مگویان و عمران زاده برای محکم کردن خط دفاع استفاده می‌کند.
* سجاد شهباززاده هم به عنوان مهاجم نوک امیدوار است بتواند طلسم ۳ هفته ناکامی در گلزنی را بشکند و دوباره به رقابت آقای گلی برگردد.
* با وجود اشتباه رضا علیاری در دیدار مقابل الجیش علیرضا منصوریان باز هم از این بازیکن در قلب دفاع استفاده کرده است.
* آرش رضاوند در ترکیب نفتی‌ها جانشین ارسلان مطهری شده که در بازی مقابل الجیش نمایش چندان درخشانی نداشت. رضاوند در نیم ساعت پایانی بازی تیمش مقابل الجیش به میدان آمد.
* عناصر دفاعی ترکیب نفت کوروشی، حسینی، علیاری و عزتی هستند که برای بازی‌سازی از ایمان مبعلی حمایت می‌کنند.
* علیرضا بیرانوند دروازه‌بان نفت در این دیدار خواهد بود.
* وحید امیری مهره تاثیرگذار نفتی‌ها در ترکیب ثابت منصوریان حضور دارد.
* یک دقیقه وقت اضافه برای نیمه اول در نظر گرفته شد.
* کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی به همراه دستیارانش  اوسیانو کوروز، مارکار آقاجانیان و دن گاسپار این بازی را از نزدیک زیر نظر گرفتند.
* دستکش قرمز علیرضا بیرانوند خشم هواداران استقلال را به همراه داشته و آنها به دروازه‌بان نفت فحاشی می‌کنند.
* دقیقه ۷۲ بازی درگیری فیزیکی بین فخرالدینی و کوروشی به وجود آمد که دخالت بازیکنان دو تیم به این قائله خاتمه داد.
* فخرالدینی بعد از دریافت کارت قرمز با چشمانی گریان در حال ترک زمین بود که منصوریان به استقبال او رفت و به مدافع استقلال دلداری داد.
* عدم اعلام پنالتی در دقیقه ۸۱ برای استقلال موجب فحاشی تماشاگران به داور شد.

یک گل برای این بازی کم بود

تک گل پرسپولیس در این بازی توسط مهدی طارمی در دقیقه ۱۳ به ثمر رسید تا پرسپولیس با ۳۴ امتیاز در رده سوم جدول بایستد و کماکان در کورس قهرمانی باقی بماند. فولاد هم که نمایش خوبی را برابر پرسپولیس ارائه کرد ۲۰ امتیازی ماند تا از رده سیزدهم تکان نخورد.

استادیوم آزادی تماشاگر: ۸۰ هزار نفر
داور: محسن ترکی
اخطار:
مهدی طارمی (۹) پرسپولیس
علیرضا سلیمی (۳۵) فولاد خوزستان
عبدالله ناصری(۹۰) فولاد خوزستان

پرسپولیس

الکساندر لوبانف، محسن بنگر، لوکا ماریچ، رامین رضاییان، محمد انصاری، کمال کامیابی نیا، فرشاد احمدزاده(۸۱- میلاد کمندانی)، امید عالیشاه(۴+۹۰: مایکل اومانیا)، مهدی طارمی(۳+۹۰ جری بنگستون)، علی علیپور و محسن مسلمان
سرمربی: برانکو ایوانکوویچ

فولاد

علیرضا سلیمی، بهمن کامل(۷۲- حسین ابراهیمی)، مهرداد بایرامی، ساسان انصاری، اکبر ایمانی، دروگ کوئه ماها(۶۱-اسماعیل شریفات)، ماتیاس چاگو، عبدالله ناصری، محمد اهل شاخه، امید خالدی و امیرحسین فشنگچی
سرمربی: دراگان اسکوچیچ

بهترین بازیکن

امید عالیشاه و محمد انصاری با نمایش فوق‌العاده‌شان در سمت چپ زمین بیشترین سهم را در خلق موقعیت‌های پرسپولیس داشتند و ستاره این بازی بودند. گل اول سرخ پوشان نیز روی ارسال زیبای انصاری توسط طارمی زده شد.

شرح گل

پرسپولیس یک فولاد ۰: (دقیقه ۱۳، مهدی طارمی): ارسال دیدنی محمد انصاری از جناح چپ یک ضربه استثنایی سر از سوی طارمی را نیاز داشت تا پرسپولیسی ها به اولین گل این بازی دست یابند.

شرح بازی

دیدار تماشایی فولاد و پرسپولیس در نیمه اول تنها یک گل داشت. این مسابقه با میدان‌داری پرسپولیس و حملات دامنه‌دار این تیم آغاز شد اما فولاد هم با خلق چند موقعیت برق آسا خودی نشان داد. با این حال میزبان با فشار هواداران زودتر از حریف به گل رسید و با ضربه سر طارمی در دقیقه ۱۳ موفق به گلزنی شد تا کماکان بدون توقف به گلزنی در لیگ برتر ادامه دهد. بعد از این گل باز هم پرسپولیس صاحب موقعیت‌هایی شد و فولاد هم یکی، دو بار به شدت دروازه لوبانوف را تهدید کرد. این بازی تماشاگرپسند در شرایطی به نیمه رسید که هواداران قرمزپوش تاکتیک تازه‌ای را از طرف برانکو مشاهده کردند و آن استفاده از فضاهای کناری و ارسال‌های بلند از جناحین است، چیزی که فولاد را غافلگیر کرد.

طبق انتظار نیمه دوم این بازی جذاب‌تر و با موقعیت‌های گل بیشتری دنبال شد. پرسپولیس از همان ثانیه‌های ابتدایی شکل هجومی به خود گرفت و شوت‌های پیاپی و ارسال‌های خطرناک شاگردان برانکو تا پایان مسابقه ادامه داشت که اگر عملکرد سلیمی و خوش شانسی با آنها همراه بود می‌توانستند به گل‌های بیشتری دست پید اکنند. در سمت مقابل فولاد به مرور زمان به دروازه لوبانوف نزدیک شد اما نتوانست به گل برسد تا پرسپولیس به پیروزی ارزشمندی برسد.

اتفاق ویژه

دو مربی اهل کرواسی با به نمایش گذاشتن نبردی تماشایی ۸۰ هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه را از این مسابقه فوق‌العاده سیراب کردند. امروز یک روز خوب برای فوتبال ایران بود؛ روزی که یک نمایش عالی روی چمن دیدیم و البته هزاران هزار تماشاچی که امیدواریم تعداد آنها هر روز بیشتر شود.

دقایق حساس

دقیقه ۱: اولین خطر این بازی را فرشاد احمدزاده با شوت راه دور خود روی دروازه فولاد ایجاد کرد که سلیمی به راحتی توپ را از آن خود کرد.
دقیقه ۳: اینبار گل نزدن های پرسپولیس را علی علیپور استارت زد و پاس عمقی مناسب طارمی درون محوطه جریمه و در تک به تک با سلیمی را به بیرون زد.
دقیقه ۴:  اینبار فرار احمدزاده  از روی خط عرضی به درون محوطه جریمه بعد از جا گذاشتن دو بازیکن فولاد با پاس رو به عقب او درون محوطه شش قدم همراه شد که مدافع فولاد زودتر از طارمی توپ را دور کرد.
دقیقه ۹: حرکت عجیب علیرضا سلیمی برای خروج از دروازه، برخوردی بین او و طارمی در نزدیکی پرچم کرنر شکل داد که محسن ترکی مهاجم پرسپولیس را با کارت زرد جریمه کرد.
دقیقه ۱۱: فولادی ها در اولین تجربه خود در محوطه جریمه پرسپولیس با خطا روی لوبانف فرصت را از دست دادند. خطای مهرداد بایرامی روی دروازه بان پرسپولیس این موقعیت تک به تک روی اشتباه مدافعان پرسپولیس را از فولادی ها گرفت.
دقیقه ۱۲: بار دیگر  پاس در عمق و اینبار دورژ با لوبانف تک به تک شد و با بی دقتی تمام این فرصت ایده آل را از دست داد.
دقیقه ۱۶: فرشاد احمدزاده بار دیگر در جدالی تک به تک ناکام ماند و اینبار ضربه اش با بدشانسی بعد از برخورد به تیرک از دست رفت.
دقیقه ۱۸: هجوم پرسپولیسی ها به درون هجده قدم پرسپولیس، رامین رضاییان را با سلیمی تک به تک کرد که اینبار مدافع راست ملی پوش پرسپولیس برابر دروازه بان فولاد ناکام ماند.
دقیقه ۱۹: در سمت مقابل نیز فولادی ها با لوبانف تک به تک شدند که امیرحسین فشنگچی موفق به باز کردن دروازه تیم سابق خود نشد و در ادامه نیمکت فولاد به هوای پنالتی ثانیه هایی به داور بازی اعتراض کردند.
دقیقه ۲۴: ارسال رامین رضاییان با ضربه سر فرشاد احمدزاده درون شش قدم فولاد همراه شد که البته توپ با اختلاف به بیرون رفت.
دقیقه ۳۴: چرخش امید عالیشاه و در نهایت ضربه او از پشت محوطه جریمه با اختلاف کمی از کنار دروازه به بیرون رفت تا پرسپولیسی ها در حسرت گل دوم بمانند.
دقیقه ۳۵: ارسال امیرحسین فشنگچی از جناح چپ پرسپولیس با ضربه ناقص دورژ همراه شد و توپ با اختلاف به بیرون رفت.
دقیقه ۳۵: فرار مهدی طارمی پشت محوطه جریمه فولاد با خروج سلیمی همراه شد که خطای دروازه بان فولاد بیرون محوطه جریمه یک کارت زرد از سوی ترکی برای او به همراه داشت.
دقیقه ۳۶: این ضربه ایستگاهی را محسن مسلمان روی دروازه ارسال کرد که ضربه سر مهاجم پرسپولیس با اختلاف کم از بالای دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۴۱: ارسال خطرناک طارمی به مقابل دروازه فولاد را اهل شاخه به کرنر فرستاد.
دقیقه ۴۳: فرار عالیشاه از سمت چپ و سانتر او را احمدزاده با پرش بلند و ضربه سر زد که سلیمی این توپ را گرفت.
دقیقه ۴۶: شوت فنی علیپور از پشت محوطه جریمه با فاصله کمی از کنار تیر عمودی دروازه فولاد عبور کرد.
دقیقه ۵۰: ارسال رضائیان را مساریچ دفع ناموفقی با ضربه سر داشت که توپ برگشتی را علیپور زد و ضربه او به مدافعان پر تعداد فولاد خورد. در ادامه نیز پاس طارمی مجددا شرایط گلزنی را برای علیپور فراهم کرد ولی شوت فنی این بازیکن از کنار دروازه فولاد راهی اوت شد.
دقیقه ۵۶: ارسال انصاری را اهل‌شاخه با ضربه سر زد که توپ او با فاصله از بالای روازه پرسپولیس به اوت رفت.
دقیقه ۵۷: ارسال رضائیان از جناح راست زمین را طارمی با ضربه سر روی خط ۶ قدم زد که سلیمی با دفع توپ عالی مانع از رسیدن پرسپولیس به گل دوم شد.
دقیقه ۵۸: شوت پشت محوطه کامیابی‌نیا را سلیمی درازکش جمع کرد.
دقیقه ۶۳: ارسال خطرناک انصاری را مدافعان پرسپولیس دفع کردند.
دقیقه ۶۳: شریفات بعد از یک سر توپ موفق، شوت‌زنی کرد که توپ با فاصله کمی از کنار دروازه لوبانوف به اوت رفت.
دقیقه ۷۳: اشتباه رضائیان پشت محوطه جریمه پرسپولیس فرصت گلزنی را برای شریفات فراهم کرد ولی شوت او با فاصله زیادی از بالای دروازه راهی اوت شد.
دقیقه ۸۳: انصاری بعد از چند حرکت تکنیکی توپ را به عالیشاه رساند که این بازیکن بعد از نفوذ از سمت راست محوطه جریمه فولاد شوت را به کنار دروازه سلیمی زد.
دقیقه ۸۸: ارسال رضائیان از روی ضربه آزاد را علیپور با ضربه سر زد که توپ با فاصله کمی از بالای دروازه فولاد عبور کرد.
دقیقه ۱+۹۰: ضربه ایستگاهی خطرناک رضائیان از جناح چپ را سلیمی از زیر طاق دروازه به کرنر فرستاد.

در حاشیه

* برانکو به خطاهایی که به سود فولاد اعلام می‌شود معترض است.
* دو دقیقه وقت اضافه برای نیمه اول منظور شد.
* برخورد ماریچ و بایرامی در دقیقه ۵۵ را ترکی به سود فولاد سوت زد که تصمیم او با اعتراض تماشاگران پرسپولیس همراه بود.
* تماشاگران در دقیقه ۵۵ و همزمان با نوایی که بلندگوی استادیوم پخش کرد به شهدای فوتبالیست منطقه چوار ادای احترام کردند.

تیم یحیی ۹۴ دقیقه ای نبود

دو تیم استقلال اهواز و ذوب آهن در حالی به مصاف یکدیگر رفتند که در نهایت اشتباه مرگبار دانیال اسماعیلی فر باعث شد ذوب آهن بازی برده را با تساوی عوض کند، با این یک امتیاز ذوب آهن به رده چهارم جدول صعود کرد. استقلال اهواز با این امتیاز ۹ امتیازی شد تا در آستانه دو رقمی شدن قرار بگیرد.

هفته بیستم لیگ برتر ـ ساعت ۱۵، ورزشگاه تختی اهواز ـ تماشاگر: ۱۰۰۰ نفر
داور: جواد رحیم زاده کمک‌ها: سعید آل وردی- امیر مبشر- رضا تارخ

استقلال اهواز:

لوئیز فرناندو، علی هلیچی، میلاد ربانی، عادل کلاه کج، میلاد پاک پرور(علی بیگدلی ۸۶)، طالب ریکانی، مهدی اسلامی، حمزه خذیراوی، رضا بهمئی(حسین ساکی ۶۶)، حسین بهرامی، مکی شریفی
سرمربی: سیاوش بختیاری زاده

ذوب آهن اصفهان:

محمد باقر صادقی ، محمد نژاد مهدی، هادی محمدی، دانیال اسماعیلی فر، هاشم بیک زاده، قاسم حدادی فر، احمد کامدار، احسان پهلوان، مرتضی تبریزی، مهدی رجب زاده(آیوبل ۷۳) و کاوه رضایی(سید محمدرضا حسینی ۹۰).
سرمربی: یحیی گل محمدی

اخطار

میلاد پاک پرور(۵۲) از استقلال اهواز
احمد کامدار(۶۶) از ذوب آهن

شرح گل

 0 – 1(ذوب آهن): پاس فوق العاده ی حدادی فر در میانه زمین به کاوه رضایی رسید تا این بازیکن با یک بغل پای زیبا در دقیقه ۵۲ دروازه استقلال اهواز را برای بار اول باز کرد.
۱ – ۱(استقلال اهواز): ضربه راه دور ریکانی به علی بیگدلی رسد و ضربه این بازیکن را عالی صادقی دفع کرد، توپ به دانیال اسماعیلی فر رسید اما تعلل این بازیکن در دور کردن توپ باعث شد تا توپ به پای ریکانی باهوش برسد و دروازه ذوبی ها باز شود.

شرح بازی:

تیم فوتبال ذوب‌آهن در حالی بیستمین بازی خودش در لیگ را آغاز کرد که تیم اهوازی در بازی رفت یک تساوی غیر منتظره از تیم گل‌محمدی گرفته بود و از طرف دیگر اهوازی‌ها در بازی قبلی خودشان هم استقلال تهران را متوقف کرده بودند تا شاگردان گل‌محمدی با احتیاط لازم به دیدار این تیم بروند. البته در شروع بازی به نظر می‌رسید که شاگردان سیاوش بختیاری‌زاده از انگیزه بسیار زیادی برای هجوم به سمت دروازه ذوب‌آهن برخوردار هستند و همین موضوع باعث شد تا ذوب‌آهن در نیمه اول موقعیت آنچنانی بر روی دروازه حریف خودش ایجاد نکند و در مقابل استقلال اهواز با عملکرد خوب ریکانی و کلاه‌کج در چند مرحله به دروازه محمدباقر صادقی نزدیک شد ولی در نهایت نیمه اول این بازی برنده‌ای نداشت و دو تیم با تساوی بدون گل راهی رختکن شدند.
با شروع نیمه دوم ذوب‌آهن برای زدن گل برتری پیش کشید و خیلی زود موفق شد دروازه استقلال اهواز را باز کند. بعد از این گل ذوب‌آهنی‌ها دست به انجام یک دفاع منطقی زدند و اجازه نزدیک شدن مهاجمان استقلال اهواز به دروازه خودشان را ندادند. در این نیمه ذوب‌آهن فرصت‌های دیگری هم برای افزایش گل‌های زده خودش داشت اما با بی دقتی توپ‌ها را از دست دادند تا در نهایت اهوازی‌ها با زدن یک گل دیرهنگام دو امتیاز ارزشمند را از حساب ذوب‌آهن بیرون بکشند.

بهترین بازیکن:

طالب ریکانی هافبک استقلالی های اهواز در بازی امروز نیز علاوه بر گل تساوی ثانیه های آخرش که با جنگجویی و هوش بالایش به دست آمد ، بازی خوبی انجام داد و نمره راضی کننده ای گرفت. وی یکی از ستارگان این فصل استقلال اهواز بوده است.

اتفاق ویژه:

سومین دیدار بدون باخت استقلال اهواز همراه با سیاوش بختیاری زاده در برابر ذوب به پایان رسید تا این تیم بعد از ملوان و استقلال تهران، بتواند ذوب آهن را در اهواز متوقف کند.

دقایق حساس

دقیقه ۱: کرنر استقلالی های اهواز از سمت راست با ضربه سر خذیراوی همراه شد اما ضربه این بازیکن به بیرون رفت.
دقیقه ۱۵: پاس مرتضی تبریزی درون محوطه جریمه برای کاوه رضایی را مهدی اسلامی به خوبی دور کرد.
دقیقه ۱۷: ضربه آزاد طالب ریکانی می رفت تا با تماس بازیکن استقلال به گل تبدیل شود اما به خوبی صادقی توپ را دریافت کرد.
دقیقه ۱۸: عادل کلاه کج از راه دور ضربه ای به سمت دروازه ذوب اهن به سمت دروازه روانه کرد که با اختلاف زیاد به بیرون رفت.
دقیقه ۲۴: ضربه آزاد زیبای کاوه رضایی را دروازه بان استقلال اهواز در دو ضرب در آغوش گرفت.
دقیقه ۲۶: ضربه رضا بهمئی به سمت دروازه باقر صادقی را درون راه مدافعان ذوب آهن برگشت دادند.
دقیقه ۳۱: ضربه رضا بهمئی درون محوطه جریمه بعداز چرخش با اختلاف کم به بیرون رفت.
دقیقه ۳۳: کرنر طالب ریکانی با ضربه سر رضا بهمئی همراه شد که با اختلاف بسیار کم به بیرون رفت.
دقیقه ۴۳: ضربه آزاد زیبای عادل کلاه کج با برخورد به تیرک دروازه ذوب به بیرون رفت.
دقیقه ۴۵: ضربه راه دور بازیکن ذوب آهن با برخورد به دفاع استقلال اهواز به کرنر رفت.
دقیقه ۷۰: پاس زیبای رجب زاده به رضایی رسید و این بازیکن دروازه استقلال اهواز را باز کرد اما داور این صحنه را آفساید اعلام کرد.
دقیقه ۸۰: پاس زیبای کاوه رضایی به آیوبل رسید اما این بازیکن نتوانست بعد از دریبل فرناندو دروازه استقلال اهواز را باز کند.
دقیقه ۸۱ : ضربه راه دور تبریزی با اختلاف زیاد از بالای دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۸۵ : سانتر مرتضی تبریز با ضربه سر آیوبل همراه شد اما ضربه سر این بازیکن به بیرون رفت.

حاشیه

*محمد رشید مظاهری به دلیل محرومیت از بازی با استقلال اهواز درون دروازه ذوبی ها قرار ندارد و محمدباقر صادقی جانشین وی شده است.

بندر در بحران

گسترش فولاد که تا پایان دور رفت جایگاه دهم را داشت در نیم‌فصل دوم موفق شده با دو پیروزی و یک تساوی نمایش نسبتا خوبی در بین تیم‌ها ارائه کند و با رسیدن به جایگاه هشتم جدول هم‌امتیاز تراکتورسازی شود اما با تفاضل گل کمتر یک رده پایین‌تر از پرشورها باشد. حمید استیلی هم که گویا روزهای تلخش پایانی ندارد برای نهمین بازی پیاپی به پیروزی نرسید و با شکست سنگین امروز مقابل گسترش فولاد، ۲۰ امتیازی ماند تا فاصله کمی با تیم‌های پایین جدول داشته باشد.

هفته بیستم لیگ برتر
ورزشگاه: بنیان دیزل تبریز / تماشاگر: ۵۰۰ نفر
داور: علی صفایی ؛ کمک‌ها: فرزاد بهرامی، حسین رحیمی‌پور و یاسر همرنگ / ناظر داوری: فریدون اصفهانیان

اخطار:

سید محمد ستاری(۱۹)، مازیار زارع(۴۱) محمدحسین کنعانی‌زادگان(۸۲) حسین ماهینی(۸۷) از ملوان

گسترش فولاد تبریز

داود نوشی‌صوفیانی، مرتضی اسدی، سید محسن حسینی، امید نظامی‌پور، مصطفی اکرامی (۴۲- محمد نصرتی)، مگنو باتیستا، محمدامین درویشی (۷۷- سامان نریمان‌جهان)، داریوش شجاعیان، شهرام گوردرزی (۶۷- امیر کریمی)، محمد ابراهیمی و لئوناردو پیمنتا
سرمربی: فراز کمالوند

ملوان بندرانزلی

سید حسین حسینی، محمدحسین کنعانی‌زادگان، عزت‌الله پورقاز، حسین ماهینی، محمد رضی‌پور، احمد آهی( ۹- رضا درویشی)، مازیار زارع (۴۶- پژمان نوری)، محمد ستاری، محمد آبشک (۷۹- شاهین بالیجانی)، صادق محرمی و سید جلال رافخایی
سرمربی: حمید استیلی

شرح گل‌ها:

گسترش فولاد ۱- ملوان ۰(دقیقه ۱۶: محمد ابراهیمی): پنالتی که درویشی گرفته بود را محمد ابراهیمی با شوت به سمت راست دروازه از زیر دستان حسینی به گل اول بازی تبدیل کرد.
گسترش فولاد ۲- ملوان ۰(دقیقه ۴+۴۵: شهرام گودرزی): درویشی با نفوذ از سمت راست محوطه توپ را در ۶ قدم به گودرزی پاس داد اما توپ از زیر پای او عبور کرد تا پیمنتا از راه رسیده و شوت‌زنی کند. ضربه این بازیکن هم بعد از دفع حسینی ریباند شد تا گودرزی موقعیت از دست رفته را با شوت به طاق دروازه ملوان جبران کند و گل دوم تیمش را بزند.
گسترش فولاد ۲- ملوان ۱(دقیقه ۷۸: پژمان نوری): کاپیتان ملوان بعد از یک و دو با رافخایی و عبور از کمند باتیستا، با شوت زمینی و دقیق از داخل قوس محوطه جریمه دروازه گسترش فولاد را باز کرد.
گسترش فولاد ۳- ملوان ۱(دقیقه ۸۰: لئوناردو پیمنتا): حرکت شجاعیان از سمت راست محوطه ملوان و پاس به عقب او را پیمنتا با بغل پا به گوشه دروازه حسینی فرستاد.

شرح بازی

هر دو تیم بازی سرعتی را از ابتدای مسابقه در دستور کار قرار دادند طوری که تا دقیقه ۱۵ به ترتیب بازیکنان گسترش فولاد و ملوان صاحب توپ می‌شدند و تا پشت محوطه حریفشان پیش می‌رفتند؛ اما بعد از گل محمد ابراهیمی از روی نقطه پنالتی که دقیقه ۱۶ زده شد بازیکنان بیشتر نمایش فیزیکی و درگیرانه‌ای در میانه میدان ارائه کردند که سهم ملوانی‌ها باتوجه به عقب بودن از حریف و پنالتی که به آن معترض بودند بیشتر بود که دو کارت زرد و اخراج مربی‌شان از کنار زمین نشان دهنده این موضوع است. در حالی که بازی بدون خلق موقعیت از هر دو تیم ادامه داشت، در واپسین ثانیه‌های نیمه اول نفوذ درویشی و پاس او با گل دوم تیمش توسط گودرزی را به همراه داشت.
استیلی با جایگزین کردن کاپیتان نوری به جای مازیار زارع میانه میدان را از گسترش فولاد گرفت طوری که کمالوند تیمش را عقب کشیده بود و گاهی اوقات به غیر از حسینی کسی در زمین ملوان حاضر نبود. این نمایش ملوان که البته خطر جدی روی دروازه گسترش نداشت موجب شد آنها دقیقه ۷۸ روی شوت نوری به گل اول برسند اما خوشحالی آنها تنها دو دقیقه دوام داشت و در حالی که برای به تساوی کشاندن بازی تلاش می‌کردند آبی و زردپوشان تبریزی با یک ضد حمله روی پاس شجاعیان به پیمنتا دوباره اختلاف را در ۲ حفظ کردند. بعد از آن ملوان هرچه زد به در بسته خورد و تاکتیک این تیم که شوت از راه دور بود جواب نداد تا شکست دیگری در کارنامه آنها رقم بخورد.

بهترین بازیکن

محمدامین درویشی با گرفتن پنالتی که محمد ابراهیمی آن را تبدیل به گل کرد و پایه‌ریزی گل دوم تیمش بهترین نمایش را در بین نفرات حاضر در زمین داشت. در ترکیب ملوان هم پژمان نوری بعد از اینکه نیمه دوم جانشین زارع شد علاوه بر گلی که به ثمر رساند آهنگ زیبایی به تیم استیلی داد.

اتفاق ویژه

ملوان همانند ۸ هفته اخیر به پیروزی نرسید و امروز با شکست برابر گسترش فولاد ۲۰ امتیازی ماند تا با راه‌آهن رده پانزدهمی تنها ۳ امتیاز فاصله داشته باشد.

دقایق حساس:

دقیقه ۴۷: ارسال آبشک از کرنر به شکل خطرناکی از مقابل دروازه گسترش فولاد عبور کرد.
دقیقه ۶۵: حرکت خوب گودرزی و پاس به عقب او را پیمنتا با فاصله زیادی از بالای دروازه به اوت زد.
دقیقه ۶۵: در جدی‌ترین موقعیت بازی شوت پشت محوطه آبشک را نوشی‌صوفیانی درازکش به کرنر فرستاد.
دقیقه ۳+۹۰: ضربه آزاد نوری با فاصله کمی از بالای دروازه گسترش فولاد به اوت رفت.
دقیقه ۴+۹۰: شوت خطرناک رضی‌پور با فاصله کمی از کنار تیرک عمودی دروازه گسترش فولاد راهی اوت شد.

حاشیه‌ها:

* فراز کمالوند و دستیارانش پیش از شروع بازی به استقبال حمید استیلی رفتند.
* مصدومیت احمد آهی در دقیقه ۸ موجب شد حمید استیلی در ابتدای بازی نخستین تعویضش را انجام دهد.
* با وجود رایگان کردن تماشای این بازی، هواداران کمی برای حمایت از گسترش فولاد به ورزشگاه آمدند.
* پنالتی که دقیقه ۱۵ به سود گسترش فولاد اعلام شد با اعتراض بازیکنان ملوان همراه بود.
* مهدی حسینی‌نسب مربی ملوان به دلیل اعتراض زیاد به صفایی داور مسابقه دقیقه ۱۹ از کنار زمین اخراج شد.
* در دقیقه ۳۴ تماشاگران گسترش فولاد علیه سعید عباسی مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی شعار سر دادند و خواستار برکناری او شدند.
* ۳ دقیقه وقت اضافه برای نیمه اول اعلام شد.
* مازیار زارع بعد از تعویضش با پژمان نوری در ابتدای نیمه دوم بازوبند کاپیتانی را به او داد.
* برای نیمه دوم سه دقیقه وقت اضافه اعلام شد.

نوار بردهای کاظمی قطع شد

دیدار حساس دو تیم راه‌آهن و سیاه جامگان با تساوی بدون گل به پایان رسید تا اینچنین سومین دیدار بدون گل خورده محسن فروزان در درون دروازه راه‌آهن شکل گیرد.
با این حال این نتیجه و تساوی برای دو تیمی که در رده های پایین جدول برای نیفتادن می جنگند نمی تواند چندان رضایتبخش باشد.

استادیوم: شهدای شهر قدس   تماشاگر: ۵۰۰ نفر
داور: جواد شرفی- میریعقوب حجتی- ایوب غلامزاده

راه آهن:

محسن فروزان، میلاد ابطحی، سید احمد مهدی زاده، ابراهیم کریمی، فرشاد فرجی، حمید دیوسالار، مهدی حنیفی، مهرداد محمدی( مجید حسینی ۹۰)، سیدعلی فاطمی، حامد زمانی(اشوبی ۷۷) و محمد عباس زاده
سرمربی: مهدی تارتار

سیاه جامگان:

محمد ناصری، میثم حسینی، مهدی جعفرپور، بهروز افشار( دقیقه ۵۵ حسین کریمی)، رضا شربتی، میلاد نوری، سالار افراسیابی، حمیدرضا علی‌عسگری(زامهران ۷۲)، علیرضا نقی‌زاده، ایمان موسوی، غلامرضا عنایتی (دقیقه ۶۰ آلاجی سوسه)
سرمربی: فرهاد کاظمی

دقایق حساس

دقیقه ۹: ایمان موسوی از سد دفاع سیاه جامگان فرار کرد ولی محسن فروزان توانست شوت این بازیکن را مهار کند.
دقیقه ۱۴: توپ به دست ابراهیم کریمی برخورد کرد اما داور اعتقادی به خطا نداشت که این موضوع اعتراض سیاه جامگانی‌ها را در پی داشت.
دقیقه ۳۵: شوت علیرضا نقی‌زاده از داخل محوطه جریمه با برخورد به دست ابراهیم کریمی با رای داور مبنی بر ادامه بازی باعث اعتراض سیاه جامگان شد.
دقیقه ۴۹: ارسال فرشاد فرجی وضربه برگردان محمد عباس‌زاده از داخل شش قدم را ناصری به زیبایی دفع کرد تا جدی ترین موقعیت راه‌آهن برای رسیدن به گل از دست برود.
دقیقه ۵۵: رضا عنایتی پشت محوطه جریمه راه‌آهن صاحب فرصت گلزنی شد که ضربه آرام مهاجم سیاه جامگان به راحتی در اختیار فروزان قرار گرفت.

حاشیه:

* با توجه به محرومیت بهادر عبدی با کارت قرمز در دیدار گذشته بازوبند کاپیتانی به محسن فروزان سپرده شد.
* سرمربی پدیده با حضور در استادیوم دیدار دو تیم را زیرنظر گرفته است.  رضا مهاجری هفته بعد باید در دربی مشهد به مصاف سیاه جامگان برود.
* ۱۰ نفر از تماشاگران با پوشیدن تی‌شرتی با عکس ناصر حجازی و با برند یاران حجازی به تشویق راه‌آهن مشغول‌اند.

قهرمان نیم فصل در خانه کم آورد

برای استقلال خوزستان علی اصغر عاشوری (دقیقه ۸ ـ پنالتی) و برای تراکتورسازی (دقیقه ۸۲ ـ پنالتی) موفق به گلزنی شدند تا امتیازات این بازی حساس در اهواز بین دو تیم تقسیم شود.

هفته بیستم لیگ برتر ـ ساعت ۱۵، ورزشگاه غدیراهواز ـ تماشاگر: ۵۰۰۰ نفر
داور: مهدی سیدعلی کمک‌ها: علی اکبر نوری، یعقوب سخندان
اخطار:
کعبی (۴۵) استقلال خوزستان

زهیوی (۴۸) استقلال خوزستان

اخباری (۵۷) تراکتورسازی تبریز

سالاروند (۹۰) استقلال خوزستان

استقلال‌خوزستان

 فرناندو خسوس، محمد طیبی، پیمان شیرزادی، دانیال ماهینی، موسی کولیبالی، حکیم نصاری، فرشاد جان‌فزا، عقیل کعبی، علی اصغر عاشوری (۷۳ حمدالله ابدام)، حسن بیت‌سعید، رحیم  زهیوی (۷۵امید سینگ)
سرمربی: عبدالله ویسی

تراکتورسازی

محمدرضا اخباری، شجاع خلیل‌زاده، خالد شفیعی، علی حمودی، سعیدآقایی، سینا عشوری(۷۷محمد ایران پوریان)، مهدی کیانی، بختیار  رحمانی(۶۹ ایوب کلانتری)، سروش رفیعی، مهدی شریفی، آلویس نانگ (۶۱ دوسانتوس)
سرمربی: امیر قلعه‌نویی

شرح بازی

استقلال خوزستان برای رسیدن به صدر جدول و تراکتورسازی برای جبران شکست هفته گذشته، با هدف کسب سه امتیاز قدم به میدان گذاشته بودند و همین امر سبب شد تا در این نیمه، هیچ کدام از دو تیم پا پس نگذارند.
استقلال خوزستان که در غیاب چند بازیکن به میدان آمده بود، از عقیل کعبی در پست هافبک دفاعی استفاده کرد تا بدین ترتیب در نیمه نخست ارتباط بین خط میانی و خط حمله تراکتورسازی را قطع کند. دوندگی کعبی و قطع مکرر توپ ها بازیکنان خط میانی تراکتورسازی باعث شد تا مهاجمان تیم میهمان در این نیمه کمتر صاحب فرصت گلزنی شوند. تنها موقعیت های تراکتورسازی در نیمه نخست به شوت راه دور شریفی که به بالای درووازه رفت و ضربه سر خالد شفیعی که در آغوس خسوس آرام گرفت، خلاصه شد و شاگردان قلعه نویی در ۴۵ دقیقه اول فرصت چندانی برای گلزنی پیدا نکردند.
در سمت مقابل، تیم استقلال خوزستان با حرکات پا به توپ حسن بیت سعید و رحیم زهیوی که به خوبی از سوی حکیم نصاری و علی اصغر عاشوری حمایت می شدند، خط دفاعی تراکتورسازی را تحت فشار قرار می داد. یک پنالتی منجر به گل و دو ضربه از بیت سعید که از کنار دروازه تراکتورسازی عبور کردند، حاصل حرکات مهاجمان سرعتی استقلال در قلب دفاع تیم میهمان بود. این نیمه در نهایت با یک ضربه پنالتی منجر به گل استقلال خوزستان به سود این تیم خاتمه یافت.
در نیمه دوم، استقلال خوزستان به حفظ گل زده پرداخت و تراکتورسازی برای جبران نتیجه پیش کشید. در این نیمه، توپ بیشتر در نیمه زمین استقلال ضربه خورد ولی شاگردان ویسی تا قبل از رخ دادن صحنه پنالتی، کمتر به یاران تراکتورسازی فرصت خلق موقعیت دادند.  تراکتورسازی که از بازی روی زمین به نتیجه نرسیده بود، در ۱۵ دقیقه پایانی به ارسال های ببلند روی آورد و در پی یکی از همین ارسال ها به ضربه پنالتی رسید تا نیتجه را برابر کند.
استقلال خوزستان با رقم خوردن تساوی یک بر یک در این مسابقه ۳۷ امتیازی شد و با یک بازی بیشتر از استقلال تهران به صدر جدول رفت.

بهترین بازیکن

 محمد طیبی دفاع وسط استقلال خوزستان و آگوستو سزار هافبک برزیلی تراکتورسازی بهترین های زمین بودند.

اتفاق ویژه

 تیم فوتبال استقلال خوزستان بعد از نمایش درخشان در نیم فصل از ۴ بازی آخر خود تنها یک پیروزی به دست آورده است. تراکتورسازی هم با امیر قلعه نویی بعد از هفته شانزدهم در ۴ بازی متوالی موفق به کسب پیروزی نشده است.

شرح گل‌ها

۱_۰(استقلال خوزستان): خطای حمودی روی بیت سعید در دقیقه ۱۵ باعث اعلام پنالتی از سوی داور برای استقلال خوزستان شد که عاشوری ضربه پنالتی را تبدیل به گل کرد.

۱ ـ ۱ (تراکتورسازی): هند عقیل کعبی باعث اعلام پنالتی برای تراکتورسازان شد. محمد ایران پوریان پشت توپ ایستاد و پنالتی را تبدیل به گل کرد که البته داور اعلام کرد این ضربه مجددا باید تکرار شود که این بار نیز ایران پوریان همانند دفعه اول ولی برخلاف جهتی که خسوس رفت پنالتی را تبدیل به گل کرد.

دقایق حساس

دقیقه ۲۲: سانتر حمودی در محوطه جریمه به رحمانی رسید که توپ این بازیکن به کرنر رفت.

دقیقه ۳۴: شوت از راه دور شریفی با اختلاف از بالای دروازه خسوس بیرون رفت.

دقیقه ۴۰: شوت بیت سعید مستقیم از کنار دروازه اخباری بیرون رفت.

دقیقه ۴۲: درحالی که بیت سعید داشت می رفت تا دروازه تراکتور را باز کند داور اعلام آفساید کرد.

دقیقه۴۵: سروش رفیعی پشت ضربه آزاد ایستاد و سانتر او با ضربه سر خالد شفیعی مواجه شد که عکس العمل به موقع خسوس را در پی داشت.

دقیقه ۴۹: ارسال ضربه کاشته رفیعی به حمودی رسید ولی ضربه سر این بازیکن از بالای دروازه خسوس بیرون رفت.

دقیقه ۵۸: ضربه سر زهیوی در دستان اخباری جای گرفت.

دقیقه ۷۴: ضربه سر مهدی شریفی در دستان خسوس جای گرفت.

دقیقه ۷۶: ضربه سر خطرناک مهاجم تراکتور از کنار دروازه استقلال بیرون رفت که حسرت قلعه نویی را در پی داشت.

در حاشیه

*از طرف باشگاه استقلال خوزستان قبل از بازی بنری با مضمون
یاد و خاطره شهدای ٢٣ بهمن  سال ٦٥ چوار ایلام و شهیدان جامعه فوتبال به ورزشگاه آورده شده.
*عبدالله ویسی قبل از شروع بازی به شدت مورد تشویق هواداران قرار گرفت.
* هوادارانی با لباس  و پرچم فولاد در بین تماشگر دیده می شوند.
* بختیار رحمانی، سروش رفیعی، مهدی شریفی و علی حمودی قبل از بازی  به سمت نیمکت نفت عبدالله ویسی رفتند.
* با نزدیک شدن به شروع بازی تعداد هواداران در حال اضافه شدن است.
*دقیقه ٤ هواداران فولاد و استقلال ایوب والی را تشویق و حمایت کردند.
*هوادران استقلال خوزستان به اعلام خطای بیت سعید توسط  داور اعتراض کردند.
* بین دونیمه در راهرو قلعه نویی اعتراض شدیدی به مهدی سید علی داور بازی کرد و اعتقاد داشت که پنالتی گرفته شده علیه تراکتور اشتباه بوده‌ است.
* هواداران فولاد که در ورزشگاه حضور داشتند دقیقه ٨٠ ورزشگاه را ترک کردند.

روزهای خوش پدیده ادامه دارد

پدیده که با دو پیروزی برابر سایپا و تراکتورسازی امروز میزبان صبا بود با ارائه یک بازی محتاطانه و تفکر رسیدن به گل در ضد حمله نتوانست روند پیروزی‌هایش را ادامه دهد و صبای ناآماده که سه هفته شکست می‌خورد با وجود نمایش هجومی نتوانست به برد دست پیدا کند و به یک امتیاز رسید.
 
هفته بیستم لیگ برتر
ورزشگاه: ثامن مشهد / تماشاگر: ۷۰۰ نفر
داور: علیرضا فغانی ؛ محمدرضا ابوالفضلی، محمد عطایی و روح‌الله شریفی / ناظر داوری: محمدرضا فلاح
اخطار: سامان آقازمانی(۹۰) از صبا

پدیده

مجتبی روشنگر، احمد آل‌نعمه، محمدحسین مرادمند، مسعود نظرزاده، محمدرضا ناصحی، کریم احمدی، میثم نقی‌زاده، معین عباسیان(۷۹ – محمدعلی فرامرزی)، محسن یوسفی، مهدی خیری(۷۰- حسین بادامکی) و بهمن سالاری(۶۰- یونس شاکری)
سرمربی: محمدرضا مهاجری

صبا

حامد لک، فرشید باقری، امیرحسین صادقی، مسعود حق‌جو، محمدامین آرام‌طبع، اکبر صادقی، ابوالفضل ابراهیمی، پیام صادقیان(۸۶- سامان آقازمانی)، فرید بهزادی‌کریمی، محمد بائوج‌رضایی(۷۱- داوود بهادری) و محمد اوسانی
سرمربی: علی دایی

شرح بازی

صبا که پیش‌بینی می‌شد کار سختی در مشهد داشته باشد از ابتدای بازی توپ و میدان را در اختیار گرفت و دقیقه ۶ می‌توانست به گل برسد ولی اوسانی از موقعیتی که خود خلق کرده بود استفاده نکرد و تک به تک با روشنگر را به دستان او زد. در ادامه شاگردان دایی که بیشتر از سمت راست حملاتشان را برنامه‌ریزی کرده بودند به چند حمله رسیدند اما مدافعان پدیده و بی‌دقتی مهاجمان صبا مانع رسیدن تیم دایی به گل شدند. در سمت مقابل پدیده که بعد از دقیقه ۳۰ شکل بازی خود را پیدا کرد با سانترهای پیاپی قصد رسیدن به گل داشت که آنها هم مثل صبا نتوانستند دروازه حریفشان را باز کنند تا دو تیم بدون گل به رختکن بروند.
در نیمه دوم بازی هجومی صبا ادامه یافت و بارها دروازه پدیده تهدید شد که علمکرد روشنگر آنها را از رسیدن به گل ناکام گذاشت. ابتدای نیمه دوم پاس‌های بلند و نفوذ مهاجمان صبا در دستور کار دایی بود ولی این تاکتیک صبا جواب نداد تا آنها به نفوذ از جناحین و ارسال روی بیاورند. در سمت مقابل نیز که مهاجری قصد رسیدن به سومین پیروزی پیاپی را داشت با تعویض‌های هجومی‌اش نتوانست به گل برسد که البته عملکرد خط دفاعی صبا نیز در عدم گلزنی آنها نقش داشت.


لحظات حساس

دقیقه ۶: اوسانی با توپ‌ربایی از مرادمند و دریبل دو طرفه به او با روشنگر تک به تک شد اما شوت او را دروازه‌بان پدیده به خوبی دفع کرد.
دقیقه ۱۱: پرتاب دست حق‌جو به محوطه جریمه پدیده را فرید کریمی زد که روشنگر این توپ را جمع کرد.
دقیقه ۱۳: شوت خطرناک خیری را مدافعان صبا سراسیمه برگرداندند و در ادامه نیز شوت نقی‌زاده به بازیکنان صبا خورد و دور شد.
دقیقه ۲۲: اشتباه روشنگر در دفع توپ فرصت را در اختیار رضایی قرارداد تا دروازه خالی پدیده را باز کند اما گلر پدیده با بازگشت سریع توپ را جمع کرد.
دقیقه ۲۹: نفوذ یوسفی از پشت محوطه و شوت کم قدرت او را لک در اختیار گرفت.
دقیقه ۴۱: سانتر صادقیان از جناح راست را فرید کریمی با سر به زیبایی به مقابل دروازه پدیده فرستاد اما اوسانی با شوت روی پا این توپ را با اختلاف به بیرون زد.
دقیقه ۴۳: شوت محکم یوسفی از پشت محوطه در حال رفتن به سمت دروازه صبا به باقری خورد و دور شد.
دقیقه ۴۳: پاس بلند نظرزاده از زمین پدیده به پشت مدافعان  صبا در حال رسیدن به خیری بود که لک با خروج از محوطه جریمه و ضربه سر دفع کرد.
دقیقه ۴۵: سانتر زیبای خیری از سمت چپ زمین را نظرزاده با پرش بلند زد که لک در دو مرحله توپ را در اختیار گرفت.
دقیقه ۵۷: توپ‌گیری و شوت یوسفی از پشت محوطه را لک در آغوش گرفت.
دقیقه ۶۲: شوت روی پای شاکری به شکل خطرناکی از بالای دروازه صبا راهی اوت شد.
دقیقه ۶۸: سانتر خطرناک یوسفی را لک با خروج موفق از مقابل دروازه صبا دور کرد.
دقیقه ۷۲: سانتر صادقیان از روی کرنر را حق‌جو با پرش بلند به داوود بهادری رساند که شوت پای چپ این بازیکن با اختلاف کمی از بالای دروازه پدیده به بیرون رفت.
دقیقه ۷۹: ضربه آزاد صادقی با فاصله کمی از کنار دروازه پدیده به اوت رفت.
دقیقه ۸۱: ارسال شاکری از جناح راست زمین را فرامرزی با ضربه سر زد که لک به راحتی این توپ را در اختیار گرفت.
دقیقه ۸۳: پاس بادامکی و شوت شاکری را لک در آغوش گرفت.
دقیقه ۸۷: بهادری که بعد از تعویضش خطرناک نشان داده در دومین توپی که از کریمی گرفت با شوت پشت محوطه دروازه پدیده را تهدید کرد اما روشنگر از گوشه دروازه این توپ را گرفت.
دقیقه ۱+۹۰: توپ ارسالی به محوطه صبا را شاکری می‌توانست به گل اول بازی تبدیل کند اما تکل آرام‌طبع این موقعیت را دور کرد.

اتفاق ویژه

پدیده که بعد از تعطیلات لیگ به دو پیروزی رسیده بود امروز هم روند شکست‌ناپذیری خود را حفظ کرد و توانست یک امتیاز از صبا بگیرد. در سمت مقابل علی دایی و صبا که سه هفته شکست می‌خوردند موفق شدند با تساوی در این بازی از بحران خارج شوند.

بهترین بازیکن

هر چهار مدافع صبا در این بازی عالی کار کردند و علاوه بر بسته نگه داشتن دروازه‌شان بارها در حملات تیمشان نقش داشتند. فرشید باقری، امیرحسین صادقی، مسعود حق‌جو و محمدامین آرام‌طبع با نمایشی که در این بازی نشان دادند صبا را بعد از سه بازی بدون برد به یک امتیاز رساندند.

در حاشیه

* پدیده با در اختیار نداشتن محسن بیات و میلاد غریبی بخاطر آسیب دیدگی و بدون محروم به مصاف صبا رفته است در حالی که تیم قم برای این بازی فیلیپه ماچادو و محمد قاضی را به علت محرومیت و جلال‌الدین علی‌محمدی، کریم اسلامی و سید مهدی حسینی را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد.
* محمدرضا مهاجری و اعضای کادر فنی پدیده به استقبال علی دایی رفتند.
* یونس شاکری و مهدی خیری دو بازیکن پدیده بودند که پیش از بازی به سمت سرمربی صبا رفتند.
* صبا برای دومین بار در لیگ پانزدهم از پیراهن‌های دوم خود استفاده کرده است.
* محمد بائوج‌رضایی با ۱۹ سال سن جوان‌ترین بازیکن ترکیب صبا در این فصل است.
* حدود ۵۰ تماشاگر صبا به تشویق تیمشان و علی دایی می‌پردازند.
* ۳ دقیقه وقت تلف شده برای نیمه دوم لحاظ شد.

چپ و راست برای پیروزی با ارزش سایپا

در این مسابقه میلاد میداوودی (۵۹) و علی زینالی(۷۷) برای سایپا و لوسیانو پریرا(۲+۹۰) برای سپاهان گل زدند ضمن اینکه محمدرضا خلعتبری در دقیقه ۵۳ یک پنالتی برای سپاهان هدر داد تا این تیم همچنان در رده دهم جدول حضور داشته باشد و خطر پدیده را هم بیخ گوش خود حس کند. سایپا هم با این برد به رده سوم جدول صعود کرد.

هفته بیستم لیگ برتر، ساعت ۱۵ ورزشگاه فولادشهر اصفهان
داور: شاهین حاج بابایی   کمک‌ها: حمید غمزه، محمدرضا مدیرروستا و هادی حاج‌عباسی

کارت زرد:

 حبیب گردانی (۱+۴۵ )، وریا غفوری(۸۶) از سپاهان؛

سپاهان

 رحمان احمدی، لئوناردو پادووانی، فاضلی(۶۶ – امین منوچهری)، محمدعلی احمدی، حبیب گردانی(۴۶ – محمد روشندل)، وریا غفوری، علی کریمی، سنیاد ایبریچیچ (۶۵ – رسول نویدکیا)، فوزیل موسایف، محمدرضا خلعتبری و لوسیانو پریرا
سرمربی: ایگور استیماچ

سایپا

حامد فلاح زاده، روزبه شاه علیدوست، مجید ایوبی، علی زینالی، ابراهیم صادقی، میلاد میداوودی (۸۱ – محمد سلطانی مهر)، ابراهیم شکوری، ماهان رحمانی، مهدی ترابی، حامد شیری و آندرانیک تیموریان
سرمربی: مجید جلالی

شرح بازی:

سپاهان و سایپا در حالی به مصاف هم می‌رفتند که هر دو تیم در هفته‌های قبل نتایج بدی گرفته بودند و برای فرار از بحران نیاز به کسب امتیازات لازم از این بازی داشتند. سایپا که در دو بازی پس از تعطیلات شکست خورده بود بازی را بهتر از میزبان خود آغاز کرد و با پرس مناسبی که از یک سوم دفاعی حریف بسته بود ابتکار عمل را از شاگردان استیماچ گرفته بود و حتی می‌توانست روی یک صحنه به گل هم برسد. در ادامه اما با تحلیل رفتن سایپایی‌ها سپاهان رفته رفته بر بازی سوار شد و در دقایق پایانی بازی می‌توانست گل برتری را به ثمر برساند.
در نیمه دوم سپاهان میل بیشتری به هجوم داشت و حملات آنها در دقیقه ۵۴ با کسب ضربه پنالتی ثمر داد اما چه فایده ک خلعتبری پنالتی را از دست داد تا ورق بازی بازگردد. دقایقی بعد از این پنالتی از دست رفته سایپا بود که با استفاده از اشتباه علی احمدی و رحمان احمدی از میزبان پیش افتاد. در ادامه سپاهان که برای زدن گل تساوی حمله ور شده بود اسیر ضد حمله سایپا شد و گل دوم را هم از زاویه بسته دریافت کرد.
در ادامه مصدومیت پادوانی سپاهان را ۱۰ نفره کرد و گل دقیقه پایانی لوسیانو پریرا تنها اختلاف را کم کرد تا سپاهان همچنان برنده نباشد.
شرح گل‌ها:

سپاهان ۰ – سایپا ۱ (میلاد میداوودی، دقیقه ۵۹) : حرکت فوق العاده مهدی ترابی از سمت چپ سایپا و پاس بسیار خوب او برای میداوودی در حالی که بازیکنان به سوی توپ آمده بودند با بغل پای به موقع و عالی میداوودی روبرو شد و او توانست با فرصت طلبی کامل دروازه تیم مهمان را باز کند.

سپاهان ۰ – سایپا ۲ (علی زینالی، دقیقه ۷۷) : دقیقه ۷۷، نفوذ علی زینالی از سمت چپ و ضربه محکم او با پای چپ به طاق دروازه سپاهان وارد شد.

سپاهان ۱ – سایپا ۲ (لوسیانو پریرا، ۲+۹۰) : در دومین دقیقه وقت های تلف شده بالاخره پریرا توانست از یکی از موقعیت های انبوه خود استفاده کند و تنها گل سپاهانی ها را در این بازی به ثمر برساند. او با گذر از مدافعان این تیم ضربه محکمی را با پای چپ و از روی خط محوطه جریمه روانه دروازه فلاح زاده کرد و بالاخره این دروازه بان را تسلیم خود کرد.

بهترین بازیکن:

حامد فلاح زاده را می توان بدون شک بهترین بازیکن این بازی دانست، دروازه بان سایپا ضمن مهار یک ضربه پنالتی حداقل در سه چهار موقعیت دیگر نیز توانست موقعیت های فوق العاده را از سپاهانی ها مهار کند، او البته در آخرین وقت تلف شده بالاخره تسلیم مهاجم حریف شد اما جلالی بدون شک سه امتیاز این بازی را مدیون دروازه بان اول خود است، علاوه بر او مهدی ترابی، میلاد میداوودی و علی زینالی نیز سه بازیکنی بودند که توانستند باعث به ثمر رساندن دو گل برای تیم شان شوند و علاوه بر گل ها، آنها در پیاده کردن برنامه های جلالی به صورت فوق العاده ای موفق بودند. در بین بازیکنان سپاهان نیز باید از لوسیانو پریرا نام برد که تلاش زیادی برای گلزنی کرد و فرصت های زیادی هم روی دروازه حریف ایجاد کرد که اگر تا این حد بد شانس نبود می توانست بیشتر از تنها گلی که برای تیمش زد به ثمر برساند.


اتفاق ویژه:

هشتمین هفته پیاپی سپاهانی ها به پیروزی نرسیدند، آنها که بازی هفته پیش خود را نیز در برابر فولادی ها با شکست به پایان رساندند در این بازی نیز نتوانستند در زمین خود به پیروزی برسند تا هشتمین بازی خود را بدون پیروزی به پایان برسانند، آنها در این هشت بازی به سه شکست و پنج تساوی رسیدند و این نتیجه گیری در نوع خود عجیب است. آنها که عنوان قهرمانی فصل پیش را یدک می کشند اکنون در رده دهم جدول رده بندی حضور دارند.

دقایق حساس

دقیقه ۲ – کرنر بازیکنان سایپا در حالی که از پیش روی تمام مهاجمان این تیم عبور کرد راهی بیرون زمین شد.
دقیقه ۱۲ – پاس رو به جلوی بازیکنان سایپا موقعیت خطرناکی را روی دروازه سپاهان ایجاد کرد اما این توپ به خوبی توسط احمدی مهار شد.
دقیقه ۱۶ – ارسال حبیب گردانی از جناح چپ با ضربه سر پریرا روبرو شد اما این توپ از بالای دروازه سایپایی ها به بیرون رفت.
دقیقه ۳۱ – خلعتبری پشت محوطه جریمه سایپا صاحب توپ شد و از همانجا شوت خود را روانه دروازه این تیم کرد اما این توپ توسط فلاح زاده مهار شد.
دقیقه ۳۶ – سانتر ایبریچیچ روی دروازه سایپا می توانست خطرساز شود اما این توپ را فلاح زاده با پروازی به موقع مهار کرد.
دقیقه ۴۳ – فاضلی می توانست اولین گل این بازی را در این دقیقه برای سپاهانی ها به ثمر برساند اما این توپ با بی تجربگی این بازیکن به بیرون رفت.
دقیقه ۴۵ – پریرا در حالی که مدافعان سایپا را جا گذاشت و توانست از سد آنها عبور کند با تعلل بیش از حد باعث مهار توپ توسط دروازه بان سایپا شد تا این فرصت عالی از دست برود.
دقیقه ۲+۴۵ – ضربه ایستگاهی که نصیب سایپایی ها شد به صورت خطرناکی توسط شکوری نواخته شد اما این توپ با اختلاف کمی از کنار دروازه میزبان به بیرون رفت.پ
دقیقه ۵۰ – حسین فاضلی پس از جا گذاشتن مدافعان سایپا به زیبایی خود را به محوطه شش قدم این تیم رساند اما ضربه فنی وی از کنار دروازه فلاح زاده به بیرون رفت.
دقیقه ۵۳ – ضربه پنالتی که پریرا توانست برای تیمش بگیرد را خلعتبری از دست داد، او که پشت این ضربه پنالتی توپ را به سمت چپ خود زد اما فلاح زاده با واکنشی به موقع عالی توانست این توپ را مهار کند.
دقیقه ۵۵ – شوت علی کریمی از روی خط محوطه جریمه را دروازه بان سایپا به راحتی مهار کرد.
دقیقه ۵۶ – پریرا توانست فرصتی دیگر برای زردپوشان به وجود بیاورد اما طبق معمول این بازی او بازهم نتوانست از این موقعیت استفاده کند.
دقیقه ۵۸ – فاضلی با عبور از بین مدافعان سایپا توانست در موقعیتی تک به تک با فلاح زاده روبرو شود اما ضربه او را دروازه بان سایپا توانست با واکنشی فوق العاده مهار کند.
دقیقه ۶۱ – بازهم لوسیانو پریرا خود را در موقعیتی فوق العاده قرار داد و می توانست برای تیمش گلزنی کند اما اتفاقی که قابل پیش بینی بود افتاد، این فرصت هم از دست رفت.
دقیقه ۶۳ – میلاد میداوودی بازهم علی رغم جریان بازی می توانست برای سایپا گلزنی کند اما ضدحمله آنها و ضربه میداوودی را رحمان احمدی مهار کرد.
دقیقه ۶۹ – وریا غفوری با نفوذ از سمت راست خود را به دروازه سایپا نزدیک کرد و در نهایت ضربه خود را روانه دروازه این تیم کرد اما این توپ با اختلاف کمی به بیرون رفت.
دقیقه ۷۴ – خلعتبری از پشت محوطه جریمه شوت بسیار خوب و غافلگیرانه ای روانه دروازه سایپا کرد اما واکنش استثنایی فلاح زاده این توپ را هم از آنها گرفت.
دقیقه ۷۵ – ضربه برگردان کم جان علی کریمی را فلاح زاده مهار کرد.
دقیقه ۸۰ – منچهری تازه به میدان آمده می توانست تیمش گلزنی کند اما ضربه ناگهانی او از کنار دروازه سایپا به بیرون رفت.
دقیقه ۸۲ – مهدی ترابی بازهم آغازگر ضدحمله ای دیگر شد اما ضربه او را این بار احمدی مهار کرد.

در حاشیه

* عبدالله کرمی از سپاهان و غلامرضا رضایی از سایپا محرومان دو تیم هستند.
*هادی عقیلی در لیست ۱۸ نفره سپاهانی ها حضور ندارد.
*حامد فلاح زاده، پس از مصدومیت و عدم حضور در بازی های اخیر در این دیدار بازهم به دروازه نارنجی پوشان بازگشت.
*با توجه به رایگان اعلام شدن این بازی، تماشاگران استقبال زیادی از این بازی نکردند و تنها حدود ۳۵۰۰ نفر به فولادشهر آمدند.
*آن طور که گزارشگر بازی اعلام کرده است گویا هادی عقیلی از تیم سپاهان اخراج شده است.
*در دقیقه ۳۶ خلعتبری در حالی که تکل مدافع سایپا به وی برخورد نکرد خود را به زمین زد تا داور اعلام پنالتی کند اما داور به درستی اعلام ضربه اوت کرد، این تشخیص داور باعث اعتراض شدید خلعتبری به داور شد.
*در اواسط نیمه اول فاضلی، به دلیل پاره شدن پیراهن خود اقدام به تعویض آن کرد.
تشویق ساکت بعد از شکست سپاهان مقابل سایپا
هواداران سپاهان بعد از شکست خانگی مقابل سایپا به انتقاد از مدیران این تیم پرداختند.
به گزارش ورزش سه، سپاهان امروز نمایش مثبتی مقابل سایپا داشت اما در نهایت مغلوب این تیم شد تا فضای ورزشگاه فولادشهر دوباره مشوش بشود. 
حاشیه‌های این بازی را بخوانید:
* در اواخر نیمه اول صحنه مشکوکی در محوطه جریمه سایپا رخ داد و سپاهانی‌ها معتقد به خطای پنالتی بودند اما داور پنالتی اعلام نکرد که با اعتراض سپاهانی‌ها همراه بود.
* لئون استپانیان در جایگاه ویژه ورزشگاه فولادشهر حضور داشت و بازی را از نزدیک مشاهده می‌کرد.
* علی کریمی پس از اعلام پنالتی برای سپاهان توپ را برداشت و قصد زدن ضربه پنالتی را داشت اما خلعتبری توپ را از او گرفت و ضربه را زد اما فلاح‌زاده پنالتی را گرفت.
* در دقیقه ۷۰ تماشاگران سپاهان شعار حیا کن رها کن را علیه کفعمی، عضو هیئت مدیره و باقریان، مدیرعامل سپاهان سر دادند.
* مدیرعامل سپاهان در دقایق پایانی مسابقه ایستاده بازی را تماشا می‌کرد.
* تماشاگران سپاهان پس از دریافت گل دوم تیمشان، دست زدند و سایپا را تشویق کردند.
* پس از گل دوم سایپا عده‌ای از تماشاران سپاهان ورزشگاه را ترک کردند.
* پادووانی در دقایق پایانی بازی پس از گل دوم سایپا مصدوم شد و از بازی بیرون رفت تا با توجه به انجام هر ۳ تعویض توسط استیماچ، تیمش ۱۰ نفره به بازی ادامه دهد.
* رحمان احمدی در حالی در دروازه سپاهان قرار گرفته بود که چشمانش کبود بود.
* پس از پایان بازی تماشاگران سپاهان در بیرون از ورزشگاه علیه باقریان، مدیرعامل سپاهان شعار دادند و محمدرضا ساکت را تشویق کردند.

می فایل