اخبار مهم
Home / سیاسی / وقتی رئیس جمهور از اقتصاد به سیاست پناه می برد!/ هدف روحانی از سخنان غیرحقوقی چیست؟
354168_958.jpg

وقتی رئیس جمهور از اقتصاد به سیاست پناه می برد!/ هدف روحانی از سخنان غیرحقوقی چیست؟


سرویس سیاسی vs666: دولت حسن روحانی در حالی در انتخابات ۹۲ به پیروزی رسید که مهمترین شعارش چرخش همزمان سانترفیوژها و چرخ زندگی مردم بود. اما هر چه از زمان برجام می‌گذرد مردم هیچ گشایشی در زندگی خود احساس نمی‌کنند و رکود بی‌سابقه اقتصادی معیشت مردم را در تنگنا قرار داده است. اموال آزاد شده از تحریم‌ها به جای آنکه موجب اشتغال جوانان گردد سرازیر کمپانی‌های فرانسوی و … می‌شود تا بحران‌های آنها مرتفع گردد. حجم واردات کالاهای مصرفی و غیر ضروری نفس تولیدکننده داخلی را گرفته است. روحانی که می‌خواست با برجام حتی مشکل آب خوردن مردم را برطرف کند این روزها به سیاست پناه برده و در قواره یک سخنگوی حزبی خارج از حاکمیت سخنان آتشین بر زبان می‌آورد. هرچه به زمان انتخابات مجلس و خبرگان نزدیک تر می شویم اظهارات جدیدتر و به مراتب تندتری را از جناب رئیس جمهور شاهدیم با وجود اینکه رئیس جمهور در این دوره هم از کاندیداهای مجلس خبرگان محسوب می شود و هم به لحاظ قانونی در جایگاه مجری انتخابات خواهد بود؛ چنین مواضع صریح و بدون پرده ای عجیب می‌نماید. روحانی خود به عنوان یک دانش‌آموخته حقوق بهتر می‌داند که این سخنان غیرحقوقی شاید به عنوان یک فعال حزبی قابل پذیرش باشد لیکن از مجری انتخابات پذیرفتنی نیست.
 روحانی که بودجه ۹۵ را با تاخیر به مجلس ارائه کرد و به جای ارائه برنامه ششم احکام برنامه را در قالب لایحه ارائه داد تا مجبور به ارائه لایحه چند دوازدهم بودجه شده و هم برنامه پنجم برای یکسال تمدید گردد. فقدان برنامه برای مرتفع شدن مشکلات اقتصادی را با دمیدن در آتش دعواهای سیاسی مخفی می‌کند.

موارد زیادی از افراد داری صلاحیت را هیئت‌های نظارت رد کرده‌اند

رئیس جمهور در آخرین نشست خبری خود که در ۲۷ دی ماه سال جاری برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه اصلاح طلب «اعتماد» مبنی بر اینکه خبرهای خوبی در حوزه سیاست داخلی و انتخابات به گوش نمی‌رسد در حالی که چهره‌های باسابقه‌ای رد صلاحیت شدند و با توجه به اینکه یکی از وعده‌های انتخاباتی شما برگزاری یک انتخابات پرشور بود به عنوان رئیس جمهور برای احقاق حقوق چهره‌های باسابقه سیاسی چه اقدامی خواهید کرد و تلاش و رایزنی در این رابطه خواهید داشت یا خیر؟ گفت: اطلاعات اولیه‌ای که در این رابطه به بنده هم دادند خیلی خوشحال‌کننده نبود، در دو مرحله نخست یعنی ثبت‌نام و هیئت‌های اجرایی که صلاحیت‌ها را بررسی کردند بسیار امیدوارکننده بود در مرحله نظارت نیز برخی افراد به تعبیر خودشان احراز صلاحیت نشدند اما ما بسیار امیدوار هستیم که شورای نگهبان به این مسئله رسیدگی کند و اگر در موردی صلاحیتی تأیید نشده که قابل تأیید است که به نظر من از این گونه موارد بسیار فراوان است شورای نگهبان دخالت کند، بنده به عنوان رئیس جمهور از تمام اختیاراتم در این زمینه استفاده خواهم کرد.

حمله گازانبری رئیس جمهور حقوقدان به قانون!
اما رئیس جمهور این بار در جمع نمایندگانش در استان‌ها فضا را بسیار مناسب تر از تریبون قبلی برای اظهارات بی پرده علیه شورای نگهبان دید. روحانی در دومین همایش «استانداران و فرمانداران» سراسر کشور در ۱ بهمن ۹۴ بی‌سابقه‌ترین اظهارنظرها را درباره سازوکار انتخاباتی در کشور به زبان آورد. او گفت: «کسی که می‌خواهد برود نماینده مجلس شود، می‌گویند باید متعهد به دین بوده و التزام به قانون اساسی را داشته باشد، اما پس محیط زیست، بیکاری، صنعت، مدیریت چه می‌شود؟ وی گفت: آیا قانون اساسی را این گونه می‌خواهید تفسیر کنید؟ اسم این مجلس خانه ملت است، نه خانه یک جناح، اگر اینطور است، نیاز به انتخابات نیست، همان ها دوباره تشریف ببرند مجلس.»
رئیس قوه مجریه که خود از همین ساختار انتخاباتی به قدرت رسیده است؛ به نتیجه بررسی صلاحیت ‌ها در هیئت نظارت بر انتخابات اعتراض کرده و نهادهای نظارتی را به تلاش برای ایجاد یک مجلس تک حزبی متهم کرد؛ وی همچنین با مطرح کردن دوگانه‌سازی‌های غیرمنطقی، به‌گونه‌ای اعلام نظر کرد که التزام به اسلام در مقابل کارآمدی قرار دارد!
البته حسن روحانی در این سخنرانی علاوه بر اعتراض به عملکرد شورای نگهبان از آرزوی خود برای مجلس آینده نیز سخن گفت. رئیس جمهور در این همایش تصریح کرد: همه دست به دست همه بدهیم وزارت کشور، دولت، شورای نگهبان، امید ایجاد کنیم، رقابت ایجاد کنیم، به همه حق بدهیم، چرا که کشور و مجلس آینده از آن همه است، البته ما به عنوان دولت اعتدال دلمان می‌خواهد معتدلین به مجلس بروند. این آرزوی ما است، گرچه در عمل باید بی‌طرف باشیم.
این اظهارات روحانی درحالی بود که پیش از این مقامات دولتی در اظهارنظرهایی مشابهی، درباره انتخابات سخن گفتند. اظهارنظرهای بی محابای استاندار تهران و استاندار خوزستان درباره نتیجه بررسی صلاحیت‌ها در هیئت نظارت این نگرانی را افزایش داد که دولت برخلاف اینکه در کلام اصرار به برگزاری سالم انتخابت دارد، به دنبال اثرگذاری بر نتیجه انتخابات است.
حمله برون مرزی رئیس جمهور به شورای نگهبان!
رئیس جمهور در آخرین روز حضور خود در ایتالیا در جمع خبرنگاران به سخنرانی پرداخت و در پاسخ به سوالی در خصوص برگزاری انتخابات در ایران گفت: انتخابات مهمی پیش‌رو داریم. در این انتخابات نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که مرکز قانونگذاری است، انتخاب می‌شوند. علاوه بر این نمایندگان پنجمین دوره خبرگان رهبری نیز انتخاب خواهند شد که اگر شرایطی پیش بیاید، برای رهبری در آینده تصمیم‌گیری کنند. وی تصریح کرد: دوست دارم در مورد مسائل داخلی در داخل ایران صحبت کنم نه بیرون از ایران؛ اما روحانی در ادامه اظهاراتش و در اقدامی عجیب ابراز امیدواری کرد و گفت: «بسیار امیدوارم شورای نگهبان که یک نهاد بسیار مهم در جمهوری اسلامی ایران است به رفع نگرانی هایی که وجود دارد، اقدام کند.»
با وجود اینکه روحانی به صحبت نکردن از مسائل داخلی ایران در خارج از مرزها اشاره کرد؛ اما در عمل به اعتراضات سریالی خود به عملکرد شورای نگهبان ادامه داد.
دعوت روحانی از حامیان اصلاح طلب خود برای حضور در انتخابات
 آقای روحانی در ادامه اظهارات انتخاباتیش این بار رک و راست و بی پرده از حامیان اصلاح‌طلب خود خواست تا پای صندوق‌های رأی حاضر شوند. وی در مراسم «زنان، اعتدال و توسعه» گفت: «ممکن است عده‌ای بگویند چرا پای صندوق رأی برویم؟ مگر می‌خواهیم بین چه کسی چه کسی را انتخاب کنیم؟ بله! گاهی انتخاب سخت می‌شود و آنی که می‌خواهیم نیست. می‌خواهم مثالی بزنم؛ فرض کنید وارد مغازه‌ای می‌شوید، آن چیزی که می‌خواهید نیست و ناراحت می‌شوید که چرا در قفسه‌ها تنوع نیست اما بدانید که فرزند شما نیاز به لباس دارد. اگر نخرید فرزند شما سرما می‌خورد. آیا حاضر هستید فرزند عزیزتان دچار مشکل شود؟ نیامدن به انتخابات  فرزند شما را دچار مشکل می‌کند. آینده جامعه فرزندان‌تان را دچار مشکل می‌کند. شما به ناچار بین چیزهایی که در مغازه است انتخاب‌تان را انجام می‌دهید، ولو اینکه انتخابتان دلچسب نباشد؛ اما انجامش لازم است».
فرار از پاسخگویی در اقتصاد به سیاست
اما اظهارات بی‌سابقه و همراه با تندروی حسن روحانی علیه شورای نگهبان و مواضع صریح در حمایت از جریان خاصی در انتخابات را طور دیگری نیز می توان ارزیابی کرد. اکنون در دوره ای به سر می بریم که در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی ایران به پسابرجام مشهور شده و چشم همه به گشایش حوزه های اقتصادی و معیشتی مردم است؛ موضوعی که شاه کلید پیروزی روحانی در انتخابات ۹۲ بود و او همه انتقادات این دو ساله ریاست بر قوه مجریه را منوط به اجرای برجام می کرد؛ در حال حاضر آقای رئیس‌جمهور دیگر هیچ بهانه ای برای به تعویق انداختن این مطالبه بر حق ندارد و در عرصه عمل نیز قدمی برای بهبود وضعیت اقتصادی برداشته نشده و به نظر حمله های گاه و بی گاه روحانی به نهادهای نظارتی نوعی فرار از اقتصاد به سیاست است. 

می فایل