اخبار مهم
Home / سیاسی / نتایج اولین انتخابات مقدماتی آمریکا در ۲۰۱۶
1394111310213516170204510.png

نتایج اولین انتخابات مقدماتی آمریکا در ۲۰۱۶

تسنیم: انتخابات درون‌حزبی در ایالت آیووا که با حضور دموکرات‌های ایالت در انجمن‌های حزبی (Caucus) انجام گرفت، با رویدادهایی غیرمنتظره همراه بود. برخلاف آنچه که در نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌شد دونالد ترامپ، کاندیدای میلیونر و جنجالی، نتوانست رأی اول جمهوری‌خواهان این ایالت را بدست آورد.
تد کروز پیروز میدان رقابت درون‌حزبی جمهوری‌خواهان در آیووا شد
تد کروز توانست ۲۸ درصد آراء انجمن‌های حزبی آیووا را در اولین ایالتی که برای انتخاب نامزدهای ریاست‌جمهوری به پای صندوق‌های رأی می‌رود، را کسب کند.
دونالد ترامپ، میلیونر و کاندیدای جنجالی این دوره از انتخابات، با کسب ۲۴ درصد آراء در مقام دوم ایستاد و مارکو روبیرو، نماینده مجلس نمایندگان، نیز توانست ۲۳ درصد آراء را به خود اختصاص داده و در رده سوم قرار بگیرد.
جب بوش، برادر و پسر رؤسای جمهور سابق آمریکا تنها سه درصد آراء را بدست آورده و بدین ترتیب امیدهای خود برای ریاست‌جمهوری را تقریبا بر باد رفته می‌بیند.
هیلاری کلینتون با اختلافی ناچیز پیروز دموکرات میدان آیووا شد
کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ تنها با چند دهم درصد فاصله از دیگر کاندیدای دموکرات توانست به یک پیروزی سخت و نزدیک در اولین ایالت آمریکا که رأی‌گیری درون حزبی در آن انجام می‌شود، دست یابد.
 هیلاری کلینتون توانست با کسب ۴۹٫۸۵ درصد آراء پیشتاز رقابت در ایالت آیووا باشد. پس از وی برنی ساندرز با ۴۹٫۶۲ درصد آراء قرار دارد و مارتین اُمالی نیز تنها به ۰٫۶ درصد رأی‌ها دست یافت.
با احتساب این آراء در کنگره انتخاب نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که در تابستان برگزار خواهد شد کلینتون و ساندرز هر کدام ۲۱ نمایندگی در اختیار خواهند داشت. البته این نماینده‌ها متعهد به کاندیداها نیستند و ممکن است در زمان رأی‌گیری گرایش خود را تغییر دهند.

می فایل