اخبار مهم
Home / فرهنگی / شهر آفتاب زیرساخت های لازم برای نمایشگاه را دارد/ نگرانی ناشران در مورد مصلی هم وجود داشت
370224_490.jpg

شهر آفتاب زیرساخت های لازم برای نمایشگاه را دارد/ نگرانی ناشران در مورد مصلی هم وجود داشت

سرویس فرهنگی vs666؛ کمتر از ده روز به آغاز بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باقی نمانده است تا یکبار دیگر شاهد رخدادی عظیم در عرصه فرهنگ با شکل و شمایلی جدید باشیم. نمایشگاه کتابی که بر خلاف سالیان گذشته در محل جدید خود، شهر آفتاب میزبان علاقه مندان به کتاب خواهد شد.

به هر حال نمایشگاه کتاب فرصتی است تا ناشران بتوانند جدیدترین محصولات و حتی پرفروش ترین کتب خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهند. از این رو با تعدادی از ناشران به گفت و گو نشسته ایم و اوضاع واحوال کتب را از آنان پرسیده و نظر آنان را از این جا به جایی محل برگزاری جویا شده ایم.


بهشتی: شهر آفتاب زیرساختهای لازم برای نمایشگاه را دارد

 نشر 27 به عنوان ناشر دفاع مقدس با تمام توان خود در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب دفاع مقدس حضور یافته است. محمدرضا بهشتی مدیر مسئول انتشارات ۲۷ بعثت در گفت و گو با خبرنگار vs666، اظهار داشت: امسال انتشارات ۲۷ بعثت با حدود ۲۰۰ جلد کتاب جدید در نمایشگاه حضور می یابد.

وی افزود: این دویست جلد کتاب شامل، کتابهایی است که از سوی این نشر در سال ۹۴ منتشر شده و برای اولین بار در نمایشگاه عرضه می شود.

بهشتی تصریح کرد: “پیغام ماهی ها”، ” ۷فرمانده”، “امام خمینی (ره) در میدان مذاکره”، “حبیب تولدی دیگر”، “بچه های جبیب”، “سوت آخر”، “۱۹۰۴”، “بی قرار”، ” آب هرگز نمی میرد”، “نجوای شبانه هور”، “قصه شهرزاد” از جمله این کتاب ها است. همچنین دو کتاب “عمو ابراهیم”و “نیروی کاک احمد” عنوان دو کتاب کودکی است که به تازگی از سوی این نشر منتشر شده است.

مدیر مسئول انتشارات ۲۷ بثت گفت: همچنین چند عنوان کتاب دیگر نیز در زیر چاپ قرار دارد که ما امیدواریم تا آغاز نمایشگاه کتاب روانه بازار کنیم. از جمله این کتاب ها می توان به “ماهی ها دلتنگ آب نمی شوند، نوشته اعظم پشت مشهدی در رابطه با زندگی شهید احمد دیندار”، “به روایت همت در سه جلد نوشته حسین بهزاد”، “سالار تیپ عمار در رابطه با شهید مهدی خندان به قلم گلعلی بابایی” و لبخند پاریز در رابطه با شهید الله دادی اشاره کرد.

در ادامه بهشتی با اشاره به برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب گفت: شهر آفتاب مجموعه نمایشگاهی است که زیر ساخت های لازم برای برگزاری نمایشگاه را دارا است و این برخلاف محیط قبلی یعنی مصلی است. زیرا مصلی ساخت نمایشگاهی نداشت و به نظر می رسد همین عامل، می تواند برتری شهر آفتاب را به اثبات برساند.

وی افزود: قطعا برگزاری این نمایشگاه خالی از کم و کاست نخواهد بود، اما باید به این نکته توجه داشت که امسال برای اولین بار است که ناشران در این محل حضور می یابند و عدم آشنایی آنان و همپنین مخاطبان باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. دور بودن مسیر، عادت مخاطب به محلی چون مصلی شاید باعث افت مخاطب شود، زیرا بسیاری از افراد معتقدند که دسترسی مصلی بهتر بوده و همین باعث کشش مخاطب به نمایشگاه می شده است.

نمایشگاه کتاب/ در حال تکمیل

جابجایی تنها یکی از دلایل عدم حضور ماست

پروین شریعتی مدیر مسئول انتشارات براثا و تنها ناشر تخصصی زن و دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار vs666، از امتناع این انتشارات در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب خبر داد و گفت: شرکت نکردن آرمان براثا در نمایشگاه دلایل مختلفی داشت که از جمله می توان به محل برگزاری نمایشگاه اشاره کرد.

وی افزود: این نمایشگاه برای اولین بار است که در چنین محلی برگزار می شود و همین باعث ایجاد نکرانی ما می شد که آیا مورد استقبال مخاطبان قرار می گیرد و در واقع ریسک بزرگی برای ما محسوب می شد.

شریعتی تصریح کرد: علاوه بر این انتشارات قوی تر دیگری چون تقدیر و انجمن قلم نیز در این نمایشگاه شرکت نکردند و همین سبب شد که تردید ما به یقین تبدیل شود.

دوری و مسافت طولانی از دیگر دلایلی بود که مدیر مسئول انتشارات آرمان براثا به آن اشاره کرد و گفت: مسیر طولانی نمایشگاه نیز یکی دیگر از عوامل بود. زیرا به تازگی نیز مترو آن آغاز به کار کرده است. این دوری به گمانم باعث سردر گمی مخاطبان نمایشگاه شود.

وی ادامه داد: شما ببینید، چند روز باقی مانده به آغاز نمایشگاه، بعضی از ناشران هنوز نمی دانند متراژ غرفه ای که قرار است در آن مستقر شوند، چند متر است و به نظر می رسد چون اولین سال برگزاری نمایشگاه در این مجموعه است، ناشران باید زحمتی چندین برابر را بکشند تا به مقصود خود که همان عرضه و معرفی محصولات است برسند. این در حالی است که تردیدی وجود دارد که آیا مورد استقبال مخاطب قرار می گیرد یا خیر.

آماده انتشار //// شهر آفتاب زیرساخت های لازم برای نمایشگاه را دارد/ نگرانی ناشران در مورد مصلی هم وجود داشت / جای خالی ناشر تخصصی زن و دفاع مقدس

نگرانی ناشران طبیعی است و برای مصلی هم وجود داشت

انتشارات روایت فتح، از آن دست انتشاراتی هایی است که همیشه در نمایشگاه ها حرف های تازه برای گفتن دارد. امسال نیز این نشر سعی دارد با ورود به عرصه بین الملل آثار خود را در این زمینه ترجمه و عرضه کند.

این آثار به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و اسپانیولی ترجمه شده‌ و به زودی در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی خواهند شد.

بر این اساس، کتاب‌های «نیمه پنهان ماه» (شهید چمران) و «از آسمان» (شهید بابایی) که از کتاب‌های پرمخاطب انتشارات روایت فتح است، به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر شده‌اند.

همچنین، کتاب‌های «نیمه پنهان ماه» (شهید دقایقی) به زبان اسپانیولی و «از آسمان» (شهید ستاری) به زبان آلمانی منتشر شده است.

حسین علایی مدیر مسئول انتشارات روایت فتح نیز دل نگرانی های از جنس دیگر ناشران در باب برگزاری نمایشگاه در مجموعه شهر آفتاب دارد و در این رابطه در گفت و گویی اظهار می دارد: نگرانی از برگزاری در محلی به غیر از مصلی طبیعی است، اما اصل قضیه چیز دیگری است. ناشرانی الآن احساس نگرانی می‌کنند. اما در گذشته که نمایشگاه در مصلی هم برگزار می‌شد، این احساس وجود داشت. دغدغه فروش یکی از دغدغه‌های اصلی ناشران در نمایشگاه کتاب است. این نگرانی زمانی بیشتر می‌شود که می‌بینیم نمایشگاه کتاب امسال در مکانی خارج از شهر برگزار می‌شود و بعد مسافت نیز به‌احتمال زیاد بر میزان فروش کتاب تأثیرگذار خواهد بود.

می فایل