اخبار مهم
Home / ورزشی / شاهکار معمار ایتالیایی در انگلیس
1475513_686.jpg

شاهکار معمار ایتالیایی در انگلیس

خبرگزاری تسنیم: دیدار عصر امروز لسترسیتی برابر آرسنال می‌تواند یکی از جدال‌های تعیین کننده قهرمانی لیگ برتر در پایان فصل باشد. شاگردان شگفتی‌ساز کلودیو رانیری در این فصل فوق‌العاده ظاهر شده‌اند و با صدرنشینی در لیگی که امثال منچستریونایتد، آرسنال، چلسی و منچسترسیتی در آن حضور دارند همه را شگفت‌زده کرده‌اند.
آنها امروز یکی از حساس‌ترین دیدارهای خود را برابر توپچی‌های لندن انجام می‌دهند و کسب سه امتیاز این مسابقه می‌تواند گام بلندی برای هدف رویایی آنها در کسب نخستین قهرمانی لیگ برتر باشد. رانیری هم می‌خواهد ثابت کند که برخلاف تصورات یک مربی ناکام در کسب جام نیست و می‌تواند تیمی همچون لستر را بر بام فوتبال جزیره قرار دهد.

یک قدم مانده به جام
کلودیو رانیری در فصل ۲۰۰۹ – ۲۰۱۰ و زمانیکه سرمربیگری تیم رم را برعهده داشت بیش از هر مربی دیگری در سری A امتیاز کسب کرد اما تیمش در نهایت پشت سر اینترمیلان ژوزه مورینیو در رده دوم جدول قرار گرفت چرا که رم در دو بازی ابتدایی خود در لیگ و پیش از به خدمت گرفتن رانیری شکست خورده بودند. او در فصل ۲۰۱۳ – ۲۰۱۴ نیز سرمربی موناکو بود و این تیم در نخستین فصل خود پس از صعود به دسته اول لیگ فرانسه ۸۰ امتیاز بدست آورد. بیشترین امتیازی که یک تیم در لیگ فرانسه بدست آورده اما قهرمان نشده است. آنها با وجود عملکردی عالی در طول فصل برابر قدرت پاری‌سن ژرمن مقهور شدند.

این مثال‌ها و همچنین ناکامی او در کسب جام در نخستین فصلی که رومن آبراموویچ، چلسی را خریده بود و این تیم نتوانست از قهرمانی آرسنال ممانعت کند باعث شد تا عده‌ای از جمله ژوزه مورینیو معتقد باشند بجای اینکه او را متخصص ساختن و احیای تیم‌ها بنامند، باید او را مربی دانست که تنها به کسب جام نزدیک می‌شود و نمی‌تواند فاتح آنها شود.او سال گذشته پس از اینکه تنها در ۴ مسابقه هدایت تیم ملی یونان را برعهده داشت و شکستی تحقیرآمیز را برابر جزایر فارو تجربه کرد از سمت خود برکنار شد.

تجربه تلخ او در تیم ملی باعث شد دوباره به سراغ کار در تیم‌های باشگاهی برود و این بار لسترسیتی را انتخاب کرد. ضعیف‌ترین تیمی که رانیری در سه دهه اخیر در آن مربیگری کرده بود توانست یکی از بهترین فصول مربیگری‌اش را رقم بزند و او را پس از مدتی ناکامی دوباره به اوج برگرداند. دیدار عصر امروز می‌تواند یک قدم رو به جلوی دیگر برای این مربی ایتالیایی باشد تا باز هم توانایی‌های خود را ثابت کند.

بازگشت به لیگ برتر
یسپر گرونکیائر، مهاجم سابق چلسی که سابقه کار کردن با این مربی ۶۳ ساله را دارد، می‌گوید:”اصلا تصور نمی‌کردم او بتواند چنین فصلی را رقم بزند و هر کس بگوید تصور این عملکرد را داشته، قطعا دروغ می‌گوید. معمولا مردم معتقدند که یک مربی در این سن و سال باید به کار در تیم‌های ملی مشغول شود نه اینکه بخواهد دوباره به لیگ برتر برگردد اما می‌توانم تصور کنم او چه انگیزه‌ای زیادی دارد که ثابت کند در مورد او اشتباه می‌کنند.”

رانیری را بیشتر به عنوان مربی‌ای می‌شناسند که به خوبی تیم‌ها را ترمیم کرده و از بحران خارج می‌کند، نه کسی که متخصص کسب جام است. او معمولا در هر تیمی بوده میراث خوبی برای نفر بعدی به جا گذاشته است و اگر چه افتخارات بزرگی کسب نکرده اما تاثیرگذاری خود را در تیمش داشته و تحول خوبی را ایجاد کرده است. او عملکرد خوبش را از کالیاری آغاز کرد. تیمی که در دسته سه به او تحویل داده شد و در نهایت توانست تیم را به سری A برساند.

یکی از دلایل اصلی موفقیت او بخصوص در لسترسیتی دوستی او با بازیکنانش است. رانیری تخصص بالایی در ایجاد اتحاد و همدلی در بین بازیکنانش دارد و پیش از این در اتلتیکو مادرید، موناکو و چلسی این توانایی خود را به اثبات رسانده است. تیم او این روزها در اوج آمادگی است و پیشرفت آنها هواداران دیگر تیم‌ها را با این پرسش مواجه کرده که آیا واقعا این لسترسیتی قهرمانی فصل جاری لیگ برتر خواهد بود؟ در ابتدای فصل به نظر می‌رسید این نتایج تنها یک جرقه خواهد بود اما پس از ۲۵ هفته لستر هنوز صدرنشین است و حتی با برتری ۳ بر یک در زمین منچسترسیتی نشان داد که باید این مرد ایتالیایی و شاگردانش را بیش از چیزی که تصور می‌شد جدی گرفت.

می فایل