اخبار مهم
Home / سیاسی / سکوت کرملین درباره تحویل اس ۳۰۰
368057_846.jpg

سکوت کرملین درباره تحویل اس ۳۰۰


سرویس سیاسی vs666: «اولین محموله سامانه اس ۳۰۰ به ایران تحویل داده شد» این خبر صبح دیروز در برخی رسانه‌های داخلی به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه منتشر شد. انتشار این خبر انعکاس فراوانی در رسانه ‌های منطقه و دنیا داشت. رسانه‌های منطقه‌ای در تماس‌هایی با مقامات ایرانی و روسی، خواستار توضیح درباره ورود نخستین محموله اس ۳۰۰ به ایران شدند. سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد درباره این موضوع اظهارنظر نمی‌کند.  در ایران نیز حسین جابری انصاری این خبر  را تایید کرد.
حسین جابری‌ انصاری دیروز در نشست خبری با اهالی رسانه درباره وضعیت سامانه موشکی اس ۳۰۰ گفت: توافقات جدیدی بین ۲ کشور برای اجرای این قرارداد معوقه حاصل شده و در مسیر اجراست و مرحله نخست قرارداد مسیر اجرایی خود را طی کرد و امیدواریم براساس زمانبندی جدید تا پایان قرارداد مراحل آن طی شود.
سامانه اس 300 پس از 9 سال به تهران رسید
 
هفته گذشته مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند در صورت اقدام روسیه برای فروش تسلیحات پیشرفته نظامی به ایران، در شورای امنیت مانع این اقدام خواهند شد. موضوع فروش سامانه دفاعی اس ۳۰۰ به ایران، مربوط به قراردادی در سال ۲۰۰۷ است. این قرارداد دفاعی در دوران ریاست ‌جمهوری دیمیتری مدودف و با ارزش نزدیک به یک میلیارد دلار بسته شد. با این حال مدودف سال ۲۰۱۰ با استناد به قطعنامه ۱۹۲۹ این قرارداد را فسخ و فروش هرگونه تجهیزات دفاعی پیشرفته به ایران را  ممنوع کرد. این اقدام روس‌ها با واکنش ایران مواجه شد و شکوائیه ایران در لاهه باعث صدور حکم علیه روس‌ها شد. براساس گزارشات، دادگاه روس‌ها را محکوم به پرداخت رقم اصلی قرارداد (۸۰۰ میلیون دلار) به همراه ۴ میلیارد دلار جریمه فسخ قرارداد کرد. به‌رغم این حکم، روس‌ها همچنان از اجرای قرارداد اس ۳۰۰ امتناع کردند و پیشنهاد برخی دیگر از سامانه‌های موشکی مانند «تور ام یک» را دادند که هر بار با مخالفت ایران مواجه شد اما با روی کار آمدن مجدد ولادیمیر پوتین، ورق برگشت و پوتین فروردین ‌ماه سال گذشته، دستور لغو فرمان مدودف علیه ایران را صادر کرد. به اعتقاد کارشناسان این اقدام پوتین در راستای سیاست‌های جدید او برای مواجهه با نفوذ آمریکا در منطقه صورت گرفت. 
مدل‌های جدید اس ۳۰۰ مانند سامانه اس۳۰۰ پی‌ام‌یو، از پیشرفته‌ترین موشک‌های زمین به هواست و توانایی آن را دارد تا اهدافی واقع در ارتفاع ۲۷ کیلومتری را منهدم کند. این سامانه توانایی پیگیری همزمان ۱۰۰ هدف و درگیری همزمان با ۱۲ هدف را دارد. زمان آماده‌ سازی آن حدود ۵ دقیقه و موشک‌های آن از نوع انبارشونده ‌است که مانند مهمات معمولی نیاز به هیچگونه نگهداری در مدت عمر مفید خود ندارند. 
در جدیدترین نوع اس ۳۰۰ که اس ۳۰۰ وی-۴ نام دارد برد موشک‌ها به ۴۰۰ کیلومتر ارتقا یافته است. پس از دستور پوتین برای عادی شدن مراودات دفاعی با ایران، دیدار او با رهبر معظم انقلاب در سال گذشته بر روی این نوع مناسبات تاثیرگذار بود. پس از آن چند هیئت بلندپایه نظامی ایران با حضور در روسیه، درباره قرارداد‌های نظامی به تبادل نظر پرداختند و تجهیزات پیشرفته روسیه در معرض دید آنها قرار گرفت.
سامانه اس 300 پس از 9 سال به تهران رسید
 براساس گزارشی که خبرگزاری اینترفکس منتشر کرده، براساس توافق و قرارداد جدید طرفین، آخرین مدل اس ۳۰۰ یعنی اس ۳۰۰ وی – ۴ در اختیار ایران قرار خواهد گرفت. براساس این قرارداد که ۹۰۰ میلیون دلار ارزش دارد؛ ۴  گردان از این نوع سامانه موشکی دفاعی در اختیار ایران قرار خواهد گرفت. این سامانه مدل آنتی-۲۵۰۰ است که سال ۲۰۱۳ عملیاتی شد و در اختیار ارتش روسیه قرار گرفت.
برخی مختصات اس ۳۰۰ وی- ۴ عبارت است از:
– حداکثر دامنه پرتاب موشک، ۲۰۰ کیلومتر
– حداکثر ارتفاع شلیک به هواپیماها، ۲۵ کیلومتر
– حداکثر ارتفاع تخریب موشک‌های بالستیک،
۳۰ کیلومتر
– تعداد اهداف قابل هدف قرار گرفتن همزمان،
 24 هدف
– فاصله زمانی بین ۲ شلیک، ۵/۱ ثانیه
– زمان لازم برای استقرار سامانه، ۶ دقیقه
اس ۳۰۰ چه می‌کند؟

سامانه پیشرفته موشکی اس ۳۰۰ وی- ۴ می‌تواند تمام اهداف هوایی مدرن را نابود کند، می‌تواند هواپیماها، موشک‌های بالدار و همچنین دستگاه‌های پرنده بدون خلبان را نابود کند. واحد شمارش این سیستم گردان است، هر گردان شامل ۴ سیستم و هر سیستم ۳ لانچر دارد و هر لانچر قادر است ۴ موشک شلیک کند. هر سیستم می‌تواند به ۶ هدف به صورت همزمان حمله کند. هر پرتابگر  (Luancer) 48 موشک NGE را که دارای برد ۲۰۰ کیلومتر است، حمل می‌کند. هر سیستم کامل شامل ۳ پرتابگر و قادر است ۶ هدف را به طور همزمان نشانه بگیرد و ۱۲ موشک را به سمت آنها پرتاب کند. این سیستم پس از تغییر مکان و پر کردن مهمات می‌تواند به سرعت برای دفع تکرار حمله دوباره مستقر شود. باید به یاد داشته باشید که سامانه موشکی اس۳۰۰ خود نیازمند حفاظت است و برای این منظور می‌تواند از موشک‌های زمین به هوای Tor-M1 و موشک‌های Fm-80 به همراه hs 300 استفاده کند. این موشک‌های کوتاه برد می‌توانند یک سیستم دفاع هوایی کارآمد را برای حفاظت از تاسیسات فراهم کنند. به این ترتیب اس۳۰۰ می‌تواند به عنوان سلاحی برای منهدم کردن اهداف پیشرفته در فواصل دور عمل کند. این میزان برد و توانایی به ایران امکان می‌دهد سامانه‌های اس ۳۰۰ را به گونه‌ای مستقر کند تا بتواند قدرت هوایی خود را به فراتر از مرزهای کشور گسترش دهد. نشریه هیلاخیرا در تحلیلی درباره فروش سامانه اس ۳۰۰ به ایران نوشت اگر آتشبار اس ۳۰۰ در ساحل جنوبی ایران مستقر شود، تهران می‌تواند خیلی سریع هواپیماهای آمریکایی و متحدان واشنگتن را که از پایگاه‌های محلی به پرواز درمی‌آیند رهگیری کند. این سامانه نه‌تنها باعث خواهد شد پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگی در فاصله خیلی زیاد پیش از رسیدن به سواحل ایران در معرض رهگیری و آسیب پذیری قرار بگیرند بلکه باعث می‌شود توانمندی‌های دفاعی ایران به فراتر از حریم هوایی این کشور گسترش یابد و به این ترتیب ممکن است هواپیماهای غیرمتخاصم نیز که بر فراز کشورهای همسایه ایران پرواز می‌کنند با مزاحمت روبه‌رو شوند.
سامانه اس 300 پس از 9 سال به تهران رسید
چنین توانمندی‌هایی به ایران امکان خواهد داد هواپیماهای نظامی آمریکا و متحدانش و همچنین هواپیماهای مسافری را در سراسر منطقه خلیج‌فارس رهگیری کند. به عنوان مثال اگر سامانه‌های موشکی اس ۳۰۰ در ساحل جنوبی ایران مستقر شود فرودگاه بین‌المللی بحرین و پایگاه دریایی آمریکا در بحرین هر ۲ در فاصله رهگیری ۱۵۰ مایلی قرار خواهند گرفت. سامانه‌های موشکی اس ۳۰۰ علاوه بر کمک به تقویت و گسترش قدرت هوایی ایران، به این کشور امکان خواهد داد یک حلقه دفاعی محکم در اطراف مراکز هسته‌ای خود ایجاد کند و به این ترتیب پدافندهای هوایی ایران تقریبا در برابر هرگونه حمله غیر از پیشرفته‌ترین هواپیماهای آمریکا غیر قابل نفوذ خواهند شد. تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ به ایران همچنین خطر اقدام نظامی علیه این کشور را در صورت نقض موافقتنامه هسته‌ای توسط تهران کاهش خواهد داد. سامانه اس ۳۰۰ اساسا ایران را در برابر حمله اسرائیل و هر کشوری که جنگنده‌های رادارگریز نداشته باشد مصون خواهد ساخت.یک فرمانده بلندپایه نیروی هوایی آمریکا در مصاحبه با دیلی‌بیست گفت به عبارت دیگر ایران با در اختیار داشتن سامانه موشکی اس ۳۰۰ و استقرار آنها می‌تواند بدون نگرانی از حمله هر کسی، هر کاری را که بخواهد انجام دهد. به طور کلی وجود سامانه‌های اس ۳۰۰ باعث خواهد شد هرگونه اقدام نظامی علیه ایران حتی برای ارتش آمریکا بسیار دشوار و هزینه‌بر شود.

می فایل