اخبار مهم
Home / فرهنگی / ریزش موقت مخاطب نتیجه طبیعی جابجایی نمایشگاه کتاب است/ کتاب‌خوان ها، به دنبال کتاب می‌آیند
370623_175.jpg

ریزش موقت مخاطب نتیجه طبیعی جابجایی نمایشگاه کتاب است/ کتاب‌خوان ها، به دنبال کتاب می‌آیند

سرویس فرهنگی vs666: نمایشگاه کتاب بر خلاف سالیان گذشته در محل جدید خود، شهر آفتاب میزبان علاقه مندان به کتاب می شود. این جا به جایی شاید در نظر اول برای بسیاری از ناشران خوشایند نباشد. اما نگاهی به سابقه جابجایی های مکان برگزاری نمایشگاه کتاب و زیر ساختهای نمایشگاهی که مجموعه شهر آفتاب دارد امیدوار کننده است. 

به هر حال نمایشگاه کتاب فرصتی است تا ناشران بتوانند جدیدترین محصولات و حتی پرفروش ترین کتب خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهند. از این رو با تعدادی از ناشران به گفت و گو نشسته ایم و اوضاع واحوال کتب را از آنان پرسیده و نظر آنان را از این جا به جایی محل برگزاری جویا شده ایم.

کتاب خوان، به دنبال کتاب می آید

انتشارات یا زهرا از دیگر انتشاراتی است که هر ساله با کتب جدید خود مورد استقبال مخاطبان قرار می گیرد. علی عشرتی مسئول فروش این نشر در گفت وگو با خبرنگار vs666، از ۳ کتاب جدید از مجموعه ای ۴ جلدی خبر داد و گفت: “تنهای تنها”، ” من شهید می شوم”، “به سوی قربانگاه” عنوان سه جلد از این مجموعه است که به قلم علی اکبری نوشته شده است و برای اولین بار در نمایشگاه عرضه خواهد شد.

وی افزود: همچنین کتاب “حاج قاسم” از مجموعه کتابهای یاران ناب و “کاک احمد” به عنوان کتاب نفیس نیز برای اولین بار در نمایشگاه معرفی خواهد شد.

عشرتی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا برگزاری نمایشگاه در مجموعه شهر آفتاب موفقیت نسبی سالهای گذشته نمایشگاه را بدست خواهد آورد یا نه، گفت: تا وارد فضا نشد، نمی توان قضاوت کرد. با وجود مشکلاتی که بر سر راه قرار دارد، باید در محیط قرار گرفت و از آن استفاده کرد.

مسئول فروش انتشارات یا زهرا، تصریح کرد: این نمایشگاه برای اولین بار است که در این مجموعه برگزار می شود و تا سرو سامان پیدا کند، زمانی طول خواهد کشید. اما شما مطمئن باشید کسانی که به دنبال کتاب هستند علی رغم وجود مشکلات در نمایشگاه حضور پیدا کرده و کتاب خود را جست و جو می کنند.

حضور پررنگ انتشارات قدر ولایت در نمایشگاه

انتشارات قدر ولایت دیگر انتشاراتی است که در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب حضور یافته و از جدید ترین کتب خود که در فروردین امسال منتشر شده است رونمایی خواهد کرد.

“رضاشاه در قاب ۱۹۰ تصوير”، “اشتباه تاريخي مصدق”، “مدارس جديد و نفوذ فرهنگي غرب در ايران”، “دولتمردان فرهنگي و فرهنگ دولتمردان”، جلد نخست کتاب از “مشروطه تا انقلاب اسلامي”، جلد ششم کتاب “انقلاب اسلامي، احزاب و گروه‌ها (حزب اعتماد ملي)” و جلد نهم کتاب “تاريخ انقلاب اسلامي (رياست جمهوري)”، جلد دهم کتاب “تاريخ انقلاب اسلامي” و رخدادهاي فرهنگي دهه اول انقلاب آثاری‌اند که از سوی این نشر در نمایشگاه رونمایی می‌شوند.

دو جلد از مجموعه کتاب‌های انقلاب اسلامی، احزاب و گروه‌ها (حزب اعتماد ملی) نوشته سعید میرزایی است که به تشریح تاریخ انقلاب اسلامی از زاویه حرکت تشکل‌ها و گروه‌ها با هدف آشنایی جوانان، ارائه و تبیین درس‌ها و عبرت‌ها در فعالیت‌های تشکل‌ها و ایجاد بصیرت‌بخشی به ملت ایران و به ویژه جوانان در رابطه با احزاب‌ و گروه‌ها و آینده نظام منتشر شده است.

آماده انتشار بعد از مطلب 513428 ///// ریزش مخاطب نتیجه طبیعی جابجایی نمایشگاه کتاب/ کتاب خوان، به دنبال کتاب می آید

جعفری: ریزش مخاطب، آسیب بزرگی به نمایشگاه خواهد زد

حمیدرضا جعفری مدیر روابط عمومی انتشارات عماد vs666 در گفت و گو با خبرنگار vs666 با اشاره به حضور این نشر در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی گفت: این انتشارات علاوه بر تجدید چاپ کتاب هایی که چندین سال است از نشر آنها می گذرد، با دو عنوان کتاب «هیام» و «حجه» در نمایشگاه حضور دارد.

وی افزود: کتاب حجه، مجموعه گفتارها و سخنرانی هایی است که به نقد تشکیلات حجتیه می پردازد و این کتاب در ۷۰ صفحه روانه بازار خواهد شد.

جعفری گفت: “هیام”، نمونه و ثمره محصولاتِ جنگیِ قرنِ حاضر است. گازهای خردلی که به جنین درونِ رحمِ مادری جنگ زده هم رحم نمی آورد، دهه نودِ همان قرن، دورنِ ریه هایِ شخصیتِ اصلی این داستان جریان دارد.

جعفری همچنین به طرحِ اصلی داستان که از تدفینِ شهید گمنام در فضایِ فرهنگی و علمی دانشگاه ریشه می گیرد اشاره کرد و افزود: همان جریانِ سیّالِ فرهنگی که در کمتر از یک دهه مرسوم شده و خرده فرهنگ هایِ دو نسلِ متفاوت را در عمق و ریشه و ساخت های فکری به هم پیوند می دهد و تئوری های بیمار و ناکارآمدِ ضدِّ فرهنگِ ایثار و شهادت را به بن بست می رساند، منشا اتفاقات این رمان می باشد.

در ادامه جعفری به برپایی نمایشگاه در مجموع شهر آفتاب اشاره کرد و گفت: نکته مهم در این رابطه، نگرانی ناشران است و این نگرانی به معنای دلهره ناشران از فروش یا عدم فروش نیست، در واقع حداقل در رابطه با عماد vs666 می توان چنین اظهار نظری کرد، زیرا هر نشری مخاطبان خاص خود را دارد. اما احتمالا به علت جا به جایی شاهد ریزش مخاطب خواهیم بود. زیرا نمایشگاه کتاب یک رخداد عظیم فرهنگی در کشور است که این ریزش باعث کمتر دیده شدن و در ادامه استقبال کمتر مخاطبان را در پی خواهد داشت.

جعفری در پایان گفت: قطعا در نگاه کلی به انتقال نمایشگاه از محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی به مصلی و سپس به شهر آفتاب نگرش و بینشی برای ارتقا سطح وجود داشته و دارد و در یک بررسی می توان به این موضوع پی برد که مجموعه شهر آفتاب زیرساخت های لازم برای برپایی نمایشگاه را دارا است.


به هر حال با این انتقال باید صبر کرد و منتظر ماند که آیا برپایی نمایشگاه در مجموعه شهر آفتاب رونق نمایشگاه های سال گذشته را دارد یا نه؟

بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران با شعار «vs666 برای خواندن دیر است…» در روزهای ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار می شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.

می فایل