اخبار مهم
Home / سیاسی / روش تهران برای تصاحب بازار ریاض را آچمز کرده است
354650_115.jpg

روش تهران برای تصاحب بازار ریاض را آچمز کرده است


خبر آنلاین:  ایران به تازگی و برای اولین بار پس از برداشته شدن تحریم ها، قیمت نفت خود را به خریداران اروپایی در حدی اعلام کرده است که رقابتی شدید بین ایران و عربستان در پایین آوردن قیمت نفت ایجاد می کند و نشانگر این است که ایران به سرعت به دنبال بازیابی بازار به نفع خود است.
نفت سنگین ایران که یکی از سرشاخه های مهم صادراتی این کشور می باشد در ماه مارچ ۱٫۲۵ دلار ارزان تر از محصول مشابه سعودی خواهد بود. تخفیف ویژه نفتی ایران در این دوره بزرگترین حمله به عربستان سعودی از سال ۲۰۱۴ خواهد بود.در بازارهای آسیایی نیز با در نظر گرفتن فروش های عربستان از سال ۲۰۰۶ ،ایران حتی تخفیف بیشتری را نسبت به عربستان ارائه می دهد.
پنجمین تولید کننده بزرگ نفتی در جلسه صادرات محصولات نفتی اعلام کرده است ایران یک میلیون بشکه در روز به صادرات خود اضافه خواهد کرد و یک نماد جدید نفت سنگین را به بازار معرفی خواهد کرد.
«روبین میلز» مدیر کمپانی «قمر» در یک مصاحبه تلفنی گفت:« ایران قیمت های بسیار پایینی را برای پس گرفتن سهم اش از بازار ارائه خواهد داد و سعی می کند تولید خود را در مدت زمان بسیار کوتاهی به طور قابل توجهی افزایش دهد».
تاجران نفتی ایران حالا می توانند بعد از تحریم ها که به ایران اجازه می داد تنها فروش محدودی به تنها ۶ کشور آسیایی داشته باشد، به دنبال سهم از دست رفته ای ۵۰۰ هزار بشکه ای خود در اروپا باشند.
تخفیف ایران برای نفت سنگین ۳۵ سنت بیشتر خواهد بود که باعث کاهش ۶٫۴۰ دلاری قیمت به ازای هر بشکه می شود، این در حالی است که عربستان سعودی تخفیف ۲۰ سنتی که معادل کاهش ۵٫۱۵ دلاری است را برای مشتریان خود در نظرگرفته بود.این بدین معنی است که ایران نفت خود را بشکه ای ۱٫۲۵ دلار ارزان تر از زمان تخفیف نفت عربستان سعودی وارد بازار خواهد کرد.
طبق گفته یک مقام مطلع ایرانی« ایران در بازار آسیا نفت خود را ۲٫۶ دلار پایین تر از متوسط قیمت نفت عمان و دبی عرضه خواهد کرد.
یک کارشناس نفتی در کمپانی هیوندای در سئول گفته است:« ایران برای بازپس گیری بازار خود از استراتژی تخفیف بهره می برد چرا که نیاز دارد قبل از نشستن بر سر میز مذاکره با عربستان و سایر اعضای اوپک بر سر قیمت نفت، مقدار قابل توجهی از سهم بازار را در اختیار گرفته باشد».

می فایل