اخبار مهم
Home / فرهنگی / خیرترین چهره‌های انگلیس +عکس
369934_379.jpg

خیرترین چهره‌های انگلیس +عکس

خبرگزاری ایسنا: با انتشار فهرست دست‌ودلبازترین چهره‌های سرشناس انگلیسی در سال ۲۰۱۵، مشخص شد «التون جان» ۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار پوند و «رولینگ» رمان‌نویس ثروتمند ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار پوند از دارایی خود را صرف امور خیریه کرده‌اند.

نخستین رتبه این فهرست برای سومین سال از آن خانواده «سینزبری» است که مالک دومین فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای بریتانیا هستند. «سینزبری»ها طی سال ۲۰۱۵ مبلغ هنگفت ۲۲۰ میلیون پوند از درآمد خود را به خیریه‌ها بخشیده‌اند. این مبلغ به معنای ۴۰ درصد درآمد آن‌هاست.

«التون جان» پیانیست و خواننده موسیقی راک بیشتر کمک‌های خود را در راه بنیادهایی که از سال ۱۹۹۲ برای مبارزه با بیماری ایدز در انگلستان و آمریکا راه‌اندازی کرده، صرف کرد.

«جی. کی. رولینگ» نویسنده مشهور ادبیات کودک و نوجوان که پس از اتمام رمان‌های «هری پاتر» به نگارش آثار بزرگسال روی آورده و کتاب‌هایش در این زمینه هم پرفروش بوده‌اند، بیشتر به بنیاد خیریه «لوموس» کمک کرده است. این نهاد که توسط خود «رولینگ» راه‌اندازی شده، برای از بین بردن تمام موسسات نگهداری کودکان و یتیم‌خانه‌ها تا سال ۲۰۵۰ میلادی تلاش می‌کند. نویسنده «آوای فاخته» همچنین به موسسه‌ای که برای برطرف کردن معضلات محرومین جامعه و درمان بیماری تصلب بافت‌ها کمک فراوانی کرده است. این بیماری بود که جان مادر «رولینگ» را گرفت.

مجموعه رمان «هری پاتر» که به داستان‌های پسرکی جادوگر می‌پردازد، پرفروش‌ترین مجموعه کتاب جهان لقب گرفته و اقتباس سینمایی آن‌ نیز چندین میلیارد دلار را برای تولیدکنندگانش به ارمغان آورده‌ است. «هری‌ پاتر و سنگ جادو» اولین‌ رمان این مجموعه در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسید و پس از آن شش قسمت بعدی رمان‌های «رولینگ» با موفقیتی روزافزون روانه بازار کتاب شدند. «خلأ تصادفی»، «کرم ابریشم» و «آوای فاخته» از جدیدترین کارهای این نویسنده مشهور هستند که همگی در زمان انتشار به فهرست پرفروش‌ترین‌ها راه پیدا کردند.

به گزارش گاردین، نام «گولفر روری مکیلروی» از اعضای گروه موسیقی «وان دایرکشن»، «برایان می» و «راجر تیلر» از دیگر اهالی موسیقی هم در رتبه‌های بالای فهرست خیرترین انگلیسی‌ها به چشم می‌خورد.

در طی ۱۲ ماه گذشته ثروتمندان این کشور دو میلیارد و ۶۶۰ میلیون پوند از سرمایه خود را در راه امور خیریه خرج کرده‌اند. نگاهی به این فهرست نشان می‌دهد ورزشکاران و موسیقی‌دانان بیش از دیگر چهره‌ها در این زمینه فعال بوده‌اند.

«دیوید بکام» فوتبالیست مشهور پنج میلیون پوند به خیریه کودکان کمک کرد. «کلدپلی» از عرصه موسیقی مبلغی یک میلیون و ۷۰۰ هزار پوندی از درآمد خود را بخشید و «رینگو استار» درامر سرشناس، یک میلیون و ۶۰۰ هزار پوندی را که از حراج یادگاری‌های دوران حضور خود در گروه موسیقی «بیتلز» به دست آورده بود صرف امور خیریه کرد. «جیمی الیور» سرآشپز معروف انگلیسی هم با اهدای یک میلیون و ۴۰۰ هزار پوند از درآمدش جایگاه هفتم این فهرست را به خود اختصاص داد.

می فایل