اخبار مهم
Home / فرهنگی / «ترین‌های» جشنواره فیلم فجر
1983142.jpgts1454275397645

«ترین‌های» جشنواره فیلم فجر

مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر به همراه فرش قرمز عصر روز یکشنبه برگزار شد و هنرمندان و عوامل مختلف بر روی فرش قرمز حاضر شدند.

در اولین روز از برگزاری جشنواره نگاهی داریم به «ترین‌های» جشنواره که در این ۱۰ روز بر روی پرده سینماها حاضر می‌شوند. 

پرکارترین بازیگر زن: هانیه توسلی

برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگری نقش اول زن در سال ۹۱ برای فیلم «دهلیز» امسال پرکارترین بازیگر جشنواره محسوب می‌شود که در سه فیلم به ایفای نقش پرداخته است. او در «نقطه کور» همسر محمد رضا فروتن است، مردی که از از سفر دریایی ۲۳ روزه‌ای بازگشته و با شک و تردید‌های بسیاری روبرو است.

«سیانور» دیگر اثری است که توسلی در آن حضور دارد و یکی از نقش‌های اصلی را نیز بر عهده دارد و عضو گروهک سیاسی است. این فیلم به کارگردانی بهروز شعیبی است و توسلی در همکاری قبلی که با این کارگردان داشته، توانسته سیمرغ بلورین را دریافت کند.

به جز این دو نقش اصلی، این بازیگر در فیلم سینمایی «هفت ماهگی» نیز نقشی کوتاه دارد که البته به نظر می‌رسد با وجود کوتاه بودن بسیار تاثیر گذار است.

پرکارترین بازیگر مرد: سیامک صفری

سیامک صفری را بیشتر در دنیای تئاتر می‌شناسند و از بازی‌های بی‌نظیرش بر این صحبت می‌کنند. با این حال بازی‌های او در سینما هم خوش درخشیده و سال گذشته بعد از بازی در فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» کاندید دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد شد. او امسال با سه فیلم در جشنواره حضور دارد.

در «آخرین بار کی سحر را دیدی؟» نقش پدری را بازی می‌کند که دخترش به قتل رسیده و به گفته برخی یکی از بازی‌های خوب خودش را در این اثر به نمایش گذاشته است.

«امکان مینا» دیگر فیلمی است که صفری در آن بازی کرده و در نقش یکی از مقامات بلندپایه سیاسی حضور دارد. او همچنین در فیلم «نفس» نقش کوتاهی را بر عهده دارد.

پرکارترین آهنگساز: کارن همایون‌فر

کارن همایون‌فر دو بار و در سال‌های ۸۷ برای فیلم «زادبوم» و ۸۹ برای فیلم «جرم» سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن را بدست آورده و همچنین در جشنواره بیست و نهم با حاتمی‌کیا نامزد شده بوده، امسال هم موسیقی متن «بادیگارد» را بر عهده داشته است. «نیمه شب اتفاق افتاد» که روایتی از زندگی یک خواننده است و «خشم و هیاهو» که در فضایی تلخ باز هم زندگی یک خواننده را روایت می‌کند، از دیگر کارهای همایون‌فر در جشنواره امسال است.

پرکارترین گریمور: ایمان امیدواری

ایمان امیدواری علاوه بر اینکه پرکارترین گریمور است، پرکارترین سینماگر جشنواره امسال هم به حساب می‌آید. «هفت ماهگی»، «بادیگارد»، «آبنبات چوبی» و «زاپاس» آثاری هستند که در آن‌ها حضور دارد. و در هر کدام از این آثار فضای متفاوتی را تجربه کرده است.

پرکارترین تدوین‌گران: میثم مولایی و هایده صفی‌یاری

میثم مولایی با دو فیلم «کفش‌هایم کو؟» و «وارونگی» که هر دو دارم‌هایی اجتماعی هستند، حضور دارد و هایده صفی‌یاری کار تدوین دو اثر «اژدها وارد می‌شود» و «لانتوری» را بر عهده داشته است. آثاری که به تدوین بسیار وابسته هستند و ریتم تند و متفاوتی دارند.

پرکارترین فیلم‌برداران

علیرضا برازنده با دو فیلم «سیانور» و «عادت نمی‌کنیم» در جشنواره امسال حضور دارد که فضای متفاوتی باهم دارند. هومن بهمنش، «اژدها وارد می‌شود» و «مالاریا» را در جشنواره دارد. فرشاد محمدی با «امکان مینا» و «نیمه شب اتفاق افتاد» و محمود کلاری با «بادیگارد» و «هفت ماهگی» در جشنواره حضور دارد. کلاری بعد از همکاری در «از کرخه تا راین» دوباره با او همراه شده است.  

می فایل