اخبار مهم
Home / فرهنگی / بعد از هفت‌خوان استخدام، ۶ ماه بیکاری و ۵ میلیون تومان هزینه در انتظار معلمان سال بعد!/ معلم‌های خسته و بدهکار، دستپخت آموزش و پروش برای سال آینده
355262_286.jpg

بعد از هفت‌خوان استخدام، ۶ ماه بیکاری و ۵ میلیون تومان هزینه در انتظار معلمان سال بعد!/ معلم‌های خسته و بدهکار، دستپخت آموزش و پروش برای سال آینده

سرویس فرهنگی vs666: هفته گذشته سرانجام ماراتن آزمون استخدامی ۹۴ وزارت آموزش و پرورش به پایان رسید و نزدیک به چهار هزار نفر از کسانی که به پایان این ماراتن رسیدند از قبول شدن خود در این آزمون و مراحل مختلف آن، از جمله مصاحبه، معاینات پزشکی و گزینش مطمئن شدند.

هر چند به فرایند این آزمون از ابتدا تا انتها انتقادات زیادی مطرح است و نکات زیادی را می توان مورد اشاره قرار داد اما هرچه که بوده، به هر حال تمام شده و به قولی گذشته ها گذشته. آنچه که اهمیت دارد، ادامه مسیر تا استخدام قطعی پذیرفته شدگان و الحاق آنان به سیستم رسمی آموزش و پرورش کشور است.

بر اساس اعلام مسئولین ، پذیرفته شدگان، در هر مقطع و رشته ای که باشند باید دو ترم آموزش را در دانشگاه های شهید رجایی و فرهنگیان بگذرانند و به قولی با مبانی معلمی و دبیری آشنا شوند. تا اینجای کار البته بسیار خوب و مبارک است. مشکل اما از جایی شروع می شود که مسئولین این بار، گویی از ابتدا تصمیم داشتند تا به رایگان و بدون هیچ هزینه ای افراد را تا مرحله استخدام رسمی بکشانند و تا مرحله نهایی که مجبور باشند، حقوق و مزایای فرد را به او بدهند، هیچگونه هزینه ای را متحمل نشوند. نشانه های این طرز تفکر را می توان در هزینه ۴۸ هزار تومانی شرکت در آزمون، ۵۰ هزار تومانی مصاحبه و ۷۵ هزار تومانی معاینات پزشکی جستجو کرد. 

قطعا پذیرفته شدگان این آزمون از دو دسته خارج نیستند. یا بیکارند و به دنبال کار می گردند و وضع مالی خوبی ندارند، یا سن بیشتری دارند و مشغول فعالیت هستند و طبیعتا احتمالا دارای خانواده و همسر و فرزند هستند و بار یک زندگی را در این شرایط سخت اقتصادی و مالی بر دوش می کشند و قطعا اگر درآمد بالایی داشتند به سراغ شغلی دیگر نمی رفتند. در نتیجه پذیرفته شدگان این آزمون در هر صورت احتمالا دارای شرایط مالی خوبی نیستند و از اقشار متوسط و پایین جامعه هستند.

در چنین شرایطی و پس از پرداختن هزینه های مختلف تا این مرحله حالا صحبت از هزینه های سنگین میلیونی برای گذراندن دوره های آموزشی پذیرفته شدگان است. البته در ابتدای ثبت نام و در دفترچه ثبت نام آزمون، به پذیرفته شدگان اعلام شده بود که در صورت قبولی باید بخشی از هزینه های آموزش را پرداخت کنند اما هیچکدام از پذیرفته شدگان تصور نمی کردند این “بخشی از هزینه های آموزشی” سر به چندین میلیون بگذارد.

هزینه ۱۲ تا ۱۴ میلیونی برای دو ترم آموزش!

محمود مهر محمدی سرپرست دانشگاه فرهنگیان شانزدهم آذر ماه امسال، گفت: هزینه برگزاری دروه آموزشی یک ، ۱۲ تا ۱۴ میلیون تومان خواهد بود. وی افزود: هنوز دقیقاً هزینه‌ای که دانشجویان باید پرداخت کنند محاسبه نشده و تابع منابعی است که از طریق آموزش و پرورش و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در اختیار دانشگاه فرهنگیان قرار می گیرد؛ هرچه منابع مالی بیشتر در اختیار دانشگاه فرهنگیان قرار گیرد، از شرکت کنندگان کمتر هزینه دریافت می شود.

این سخنان سرپرست دانشگاه فرهنگیان در حالی مطرح شد که که متوسط هزینه یک ترم تحصیل در دانشگاه آزاد، که کاملا به صورت خصوصی اداره می شود و از هیچ امکان دولتی برای آموزش استفاده نمی کند، چیزی بین دو تا سه میلیون است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس: اخذ شهریه آموزش عجیب و غریب است

سیدحسین نقوی حسینی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی اخذ شهریه آموزش از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش را عجیب و غریب دانست و اظهار داشت: چنین منطقی در آموزش و پرورش حاکم نبوده است و اخذ این مبالغ به نفع حوزه تعلیم و تربیت نیست.

وی تصریح کرد: این افراد تحصیلات آکادمیک دانشگاهی را گذرانده‌اند و می‌خواهند وارد آموزش و پرورش شوند، حال با چه منطقی باید هزینه‌های آموزش را خودشان پرداخت کنند؛ مانند این است که ارتش برای جذب افسر مورد نیاز خود از طریق آزمون نیرو جذب کند و برای آموزش آنها، بگوید که باید هزینه‌های آموزشی را خودتان پرداخت کنید که این موضوع منطقی نیست.

عضو کمیسیون آموزش مجلس: اخذ شهریه مبنای قانونی ندارد

جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم ، اخذ شهریه آموزش از پذیرفته شدگان استخدامی آموزش و پرورش را فاقد مبنای قانونی دانست و اظهار داشت: آموزش پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آزاد نیست که نیاز به دریافت شهریه آموزش باشد و دریافت چنین مبلغی خلاف قانون است.

به مرگ بگیر تا به تب راضی شود

پس از چند ماه صحبت از مبالغ ده و چهارده میلیونی مسئولان برای آموزش پذیرفته شدگان، کم کم مبالغ کمتر شده و به حدود پنج و شش میلیون رسید.

مهرمحمدی رئیس دانشگاه فرهنگیان دوم بهمن ماه در مصاجبه ای با خبرنگار پانا ( خبرگزاری آموزش و پرورش) در پاسخ به این سوال که آیا هزینه کلاسهای آموزشی پذیرفته شدگان دانشگاه فرهنگیان مشخص است و آیا ارقامی حدود ۶ تا ۸ میلیون تومان که مطرح است صحت دارد؟ یادآور شد: بر اساس صحبتها و توافقات انجام شده به ما اینطور منتقل شده که ۶۰ درصد هزینه ها را خود شرکت کننده ها و ۴۰ درصد آموزش و پرورش تقبل خواهد کرد البته این موضوع مصوب نیست اما می دانم که مسولان آموزش و پرورش نهایت تلاش خود را می کنند تا دانشجویان با فشار کمتر مالی این دوره ها را بگذرانند. سرپرست دانشگاه فرهنگیان درباره برآورد اولیه ای که برای هزینه حضور دانشجویان در این دوره یکساله شده حدود چقدر است؟ بیان کرد: پیش بینی ما برای سرانه هر نفر حدود ۵ میلیون تومان است.

به نظر می رسد این سیاست تبلیغاتی مسئولان آموزش و پرورش برای جلوگیری از اعتراضات و فشارها برای رایگان برگزار شدن این دوره ها به کار گرفته شده تا پذیرفته شدگان مستاصلی که نگران هزینه ۱۰ میلیونی و بالاتر برای آموزششان بودند، با شنیدن مبلغ پنج میلیون خوشحال شوند و با پرداخت هزینه دو تا سه میلیونی( ۶۰ درصد هزینه ها ) حتی از مسئولین آموزش و پرورش متشکر هم باشند.

راهکاری برای کمک به معلمان آینده این مرز و بوم

با توجه به مطالب مطرح شده به نظر می رسد عزم مسئولان وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان، برای دریافت وجه دو تا سه میلیونی از پذیرفته شدگان جدی باشد و تلاش ها و اعتراضات در این زمینه راه به جایی نبرد. با این حال کمترین کاری که در این برحه از زمان برای کمک به پذیرفته شدگان، که غالبا از قشر متوسط یا پایین و تحت فشار مالی هستند، می توان انجام داد تقسیط مبلغ شهریه دوره تحصیلی و دریافت آن پس از استخدام و کسر از حقوق پذیرفته شدگان باشد.

 راهکاری که می تواند لااقل مقداری از نگرانی های پذیرفته شدگان ، که قرار است نسل جدید فرهنگیان و معلمان این کشور را بسازند؛ مرتفع کرده و تا حدی کمک حال آنها باشد. فراموش نکنیم که سرمایه گذاری بر روی نیروی انسانی، به خصوص فرهنگیان و معلمان، که پرورش دهندگان فرزندان و آینده سازان این مرز و بوم هستند، نه تنها هزینه نیست، بلکه از پایه و اساس سود ومنفعت است و در یک دوره کوتاه زمانی، به چرخه مالی کشور باز خواهد گشت.


۶ ماه آموزش تمام وقت بدون حقوق، با شهریه بالا

در کنار همه موارد بالا اخیرا مشخص شده است که در جریان این آموزش افراد عملا لازم است تمام وقت در خدمت آموزش باشند و عملا امکان حصول درآمد جانبی نیز برای آنان ممکن نخواهد بود. 

سوالی که در این جا از طراحان این ایده ایجاد می شود این است که آیا تصوری از افراد پذیرفته شده دارند؟ برآورد آنان از هزینه یه زوج و خدای ناکرده یک بچه چقدر است؟ و آیا می دانند که فرد پذیرفته شده نیازمند خوراک، پوشاک، مسکن و باقی اقلام حیاتی برای زنده ماندن است؟

به نظر می رسد مسئولان آموزش و پرورش با طرحی که برای بهتر شدن آموزش معلمین آینده داده اند عملا معلمانی خسته و بدهکار را برای سال آینده به مدرسه ها خواهند فرستاد و دور باطل آموزش در کشور ما بنا نیست به این زودی ها بریده شود.

می فایل