اخبار مهم
Home / سیاسی / بررسی كاربرد و عملكرد موشك بالستیك قدر +تصاویر
397243_766.jpg

بررسی كاربرد و عملكرد موشك بالستیك قدر +تصاویر

 پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی: در دنیای امروز وقتی سخن از موشك‌های ایرانی به میان می‌آید، همگان ناخودآگاه موشك بالستیك شهاب ۳ را در ذهن متبادر می‌كنند، اما قدرت موشكی ایران، سال‌هاست كه از موشك شهاب ۳ فراتر رفته و به نمونه‌های پیشرفته‌تر رسیده است.

در نگاه اولیه به خانواده موشك‌های بالستیك ایران، چشم به موشكی می‌خورد كه ادامه نسل همان شهاب مشهور است یعنی موشك بالستیك دوربرد “قدر” است.

 
 

این موشك ادامه تلاش‌ها برای ارتقاء موشك شهاب ۳ ایران بود كه در دو نوع مختلف تولید انبوه شده است. قدرH و قدرF مهمترین موشك‌های بالستیك كلاس قدر هستند، البته ناگفته نماند كه یك مدل گمنام به نام قدر S نیز در جمع موشك‌های قدر وجود دارد كه اطلاعات چندانی تاكنون درباره آن منتشر نشده است.

موشك بالستیك قدر F ، یك موشك دوربرد است كه از سوخت مایع استفاده می‌كند. این موشك قادر است اهداف مختلفی را تا شعاع نزدیك ۲۰۰۰ كیلومتری با دقت بالا هدف قرار دهد.

قدر F در حداكثر برد خود قادر است اهداف را در فاصله “۱۹۴۸ كیلومتری” و در حداقل بردش در فاصله “۵۰۰ كیلومتری” هدف قرار دهد.

قدر F ، ۱۷ هزار و ۴۵۸ كیلوگرم وزن داشته و با طول ۱۵ متر و ۸۶ سانتیمتری و قطر یك متر و ۲۵ سانتیمتری، كلاهكی معادل “۶۴۰ كیلوگرم” را حمل می‌كند.

 
 

در سال‌های اخیر نیز یك بار، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو فروند موشك بالستیك كه یكی از آنها قدر F بود را از كویر سمنان به سوی هدفی مشخص در دهانه اقیانوس هند شلیك كرد كه طبق اعلام سپاه، شلیك این موشك در حالی كه آمریكایی‌ها در منطقه حضور داشتند، موفقیت ­آمیز بوده است.

فاصله‌ای كه نیروی هوافضای سپاه برای انجام آن آزمایش اعلام كرده و تصاویر آن را هم منتشر كرده بود، ۱۹۰۰ كیلومتر بود یعنی قدر F با موفقیت توانسته بود هدف مورد نظر را مورد اصابت قرار دهد.

به لحاظ وزن و برد نیز، موشك قدر F اگر چه ۲ هزار كیلوگرم از موشك شهاب ۳ سنگین‌تر است اما در برد، حدود ۸۰۰ كیلومتر بیشتر از شهاب برد دارد.

طول موشك بالستیك قدر F نیز نسبت به شهاب ۳ تفاوت چندانی نداشته و حدود “۱۵ متر” طول دارد. در مورد سر جنگی نیز، وزن سرجنگی قدر F فقط ۳۰ كیلوگرم كمتر از شهاب ۳ است، یعنی “۶۴۰ كیلوگرم”.

این نشان می‌دهد كه در تولید موشك قدر F از تكنولوژی جدیدتری در سامانه‌ها استفاده شده است چرا كه علی­رغم افزایش قابل توجه برد، طول موشك و حتی وزن سرجنگی آن كاهش نیافته است.

اما قدر، فقط به نمونه قدر F دوربرد ختم نمی‌شود بلكه نمونه دیگری هم از موشك بالستیك قدر تولید انبوه شده كه قدر H نام دارد.

این موشك بالستیك، بردی در حدود ۱۶۵۰ تا ۱۷۰۰ كیلومتر داشته و قادر است به خوبی اهداف را در این فاصله مورد اصابت قرار دهد. این موشك نیز از سوخت مایع بهره گرفته است.

درباره موشك بالستیك قدر اس نیز اطلاعاتی منتشر نشده اما برد این موشك حدود ۱۳۵۰ كیلومتر است و از سوخت مایع بهره می‌برد.

 
 

امروزه با تلاش‌های متخصصان كشورمان در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نمونه‌های مختلف موشك بالستیك قدر (F، H و S) به كلاهك‌های مختلفی از جمله بلاست و بارانی تجهیز شده‌اند.

نصب كلاهك‌های بارانی روی موشك‌های بالستیك دوربرد قدر، به معنای این است كه وقتی موشك بالای سر هدف برسد، كلاهك موشك باز شده و بارانی از بمب‌های كوچك چندین كیلویی را در حجم بالا در محیط گسترده می‌ریزد.

این كلاهك­ ها برای زدن مواضع پهن شده دشمن، باندهای فرودگاهی، آشیانه‌های فرودگاهی و جنگنده‌های روی باند و همچنین تجهیزات پدافندی و موشكی پخش شده روی زمین كاربرد بسیار خوبی دارند.

كلاهك‌های بلاست نیز، همان كلاهك­ های شدیدالانفجار هستند كه با برخورد به هدف، یك انفجار با حجم آتش بالا ایجاد كرده و خسارت بالایی به هدف وارد می كنند.

می فایل