اخبار مهم
Home / فرهنگی / آمار خبرنگاران امریکایی و خبرنگاران انگلیسی در ایران
398507_899.jpg

آمار خبرنگاران امریکایی و خبرنگاران انگلیسی در ایران

خبرگزاری تسنیم: بنابر اعلام اداره‌کل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعداد روادید صادر شده برای خبرنگاران امریکایی و فرانسوی در تیر ماه امسال کاهش یافته و تعداد خبرنگاران انگلیسی حاضر در کشور با افزایش روبه‌رو بوده است.
به گزارش معاونت مطبوعاتی؛ اداره کل رسانه‌های خارجی فهرست مجوزهای «روادید مطبوعاتی زمان‌دار» برای خبرنگاران «غیر مقیم» رسانه‌های خارجی که در تیر ماه ١٣٩٥ به ایران آمدند را منتشر کرد.

طبق این آمار در تیر ماه سال ١٣٩٥ مجموعاً برای ٤١ خبرنگار و عوامل خبری وابسته به ٢٨ رسانه خارجی از  ١١ کشور جهان، مجوز «روادید مطبوعاتی موقت» جهت فعالیت زمان‌دار در کشور، صادر کرد که جزئیات آن در جدول زیر آمده است.

بنابر اعلام قبلی وزارت ارشاد، خرداد ماه امسال ١١٥ خبرنگار و عوامل خبری وابسته به ٧١ رسانه خارجی از  ١٩ کشور جهان مجوز روادید مطبوعاتی صادر شد که از این میان، ۶۶ خبرنگار از اروپا وارد ایران شدند و در این میان، کشور فرانسه با ۳۴ خبرنگار در صدر قرار داشت همچنین ۹ خبرنگار از کشور امریکا روادید مطبوعاتی دریافت کرده بودند؛ اما تیرماه امسال تنها ۶ خبرنگار فرانسوی و ۲ خبرنگار امریکایی روادید دریافت کردند.

حدود ۱۵۰ رسانه بین‌المللی دارای دفتر نمایندگی فعال در ایران هستند و رسانه‌های دیگری که در ایران دفتر ندارند، بنابر تقاضا، مجوز فعالیت زمان‌دار دریافت می‌کنند؛ این مجوزها حسب تقاضای رسانه‌ها، رسیدگی می‌شود؛ در مواردی پاسخ منفی یا مشروط داده می‌شود و در مواردی با درخواست آنها به‌صورت مجوز موقت زمان‌دار، موافقت می‌شود.

فهرست مجوزهای موقت صادر شده در تیرماه ١٣٩٥

 
 
آمار خبرنگاران  

می فایل