اخبار مهم
Home / ورزشی / آقای خنده، حامی اصلی سرکوبگر شیعیان مظلوم بحرین شد/ بقا در جایگاه نائب رئیسی AFC به چه قیمتی؟
353834_483.jpg

آقای خنده، حامی اصلی سرکوبگر شیعیان مظلوم بحرین شد/ بقا در جایگاه نائب رئیسی AFC به چه قیمتی؟

سرویس ورزشی vs666: انتخابات فیفا هفتم اسفند ماه سال جاری در حالی برگزار می شود که شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون آسیا  که تابعیت بحرینی دارد یکی از گزینه های اصلی این انتخابات است.

شیخ سلمان که از گزینه های جدی جایگزینی بلاتر در فیفا به شمار می رود،  از سرکوبگران تظاهرات مرم بحرین در سال ۲۰۱۱ است، سازمان‌های مدافع حقوق بشرعنوان کردند که شیخ سلمان در شناسایی ورزشکارانی که در جریان اعتراضات مردمی در این کشور دستگیر شدند نقش مهمی داشته است.

علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال ایران از حامیان اصلی شیخ سلمان به شمار می رود، و در اتفاقات اخیر و حواشی پیرامون سفارت عربستان و سیاسی کردن این موضوع توسط سعودی ها همیشه سعی کرده باب میل شیخ سلمان بحرینی رفتار کند تا جایگاه خود را نزد این مرد بحرینی از دست ندهد.

شیخ سلمان هم بابت اینکه رای کشور های عربی و همچنین ایران را از دست ندهد اعلام نظر ای اف سی در مورد پرونده ایران و عربستان را به تاریخ بیست و پنج اسفند یعنی بعد از انتخابات فدارسیون فیفا موکول کرد که بتواند رای دو طرف را حفظ کند.

نائب رئیسی کنفدراسیون آسیا به چه قیمتی؟

ظاهرا این مرد همیشه خندان فدراسیون فوتبال ایران می خواهد به هر قیمتی که شده چه بر بر سر معامله و از دست دادن منافع ملی و چه بر سر مسائل اعتقادی و باورهای دینی خود و مردم کشورش پای بگذارد و از یک فرد ناسالم که عدم صلاحیت و بی کفایتیش از روی رفتار و رویکرد سیاسی اش مشخص است حمایت کند.

کفاشیان در درگیری های بعد از ماجرای سفارت عربستان که به گواه بسیاری از کارشناسان حقوقی و ورزشی حق با ایران بود ورود جدی و محکم نکرد  و همیشه با موضع گیری های محتاطانه خود سعی کرد بر خلاف میل شیخ سلمان گامی بر ندارد، کفاشیان که نشان داد بی میل به برگزاری بازی ها در یک زمین بی طرف هم نیست، حتی از انتقال این پرونده از ای اف سی به فیفا هم سرباز زد و اجازه داد پرونده تا بیست و پنج اسفند ماه سال جاری یعنی زمانی که شیخ سلمان برای رسیدگی به پرونده تعیین کرده بسته بماند.

رئیس فدراسیون فوتبال به صورت علنی حمایتش از رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا را اعلام کرده و گفت: از شیخ سلمان حمایت می‌کند چون او آسیایی و مسلمان است. کفاشیان تأکید کرد که پای منافع شخصی در میان نیست و صرفاً آسیایی بودن و مسلمان بودن رئیس بحرینی AFC دلیل حمایت اوست، اما اگر صرفاً چنین مسئله‌ای در میان بوده پس چرا کفاشیان از شاهزاده حسین بن علی حمایت نمی‌کند؟ گزینه‌ای که هم آسیایی و هم مسلمان است؛ ضمن اینکه تجارب زیادی هم در فیفا دارد.

آیا رئیس فدراسیون فوتبال ایران دلیل محکم‌تری برای حمایت از شیخ سلمان دارد؟ فردی که در اتفاقات اخیر نشان داد حامی عربستان است و مسلماً به عنوان نفر اول فوتبال آسیا می‌توانست اعلام کند مواضع عربستان سیاسی بوده و خارج از فوتبال است. به این شکل کار اصلاً به جایی نمی‌رسید که چنین مسائلی مطرح شود. اینکه کفاشیان از شیخ سلمان حمایت می‌کند، چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟ رئیس بحرینی AFC تاکنون چه کار مثبتی برای فوتبال ایران کرده که حالا ما باید از او حمایت کنیم؟ فردی که کشورش متحد عربستان بوده و شیعه‌کشی به راه انداخته، آیا برای حمایت شدن اصلح است؟ اگر دلیل منافع شخصی نیست و فقط مسلمان بودن و آسیایی بودن شیخ سلمان دلیل حمایت کفاشیان است، رئیس فدراسیون فوتبال به این سؤال پاسخ بدهد که چرا از دیگر کاندیدای مسلمان و آسیایی حمایت نمی‌کند؟ آیا بهتر نیست کفاشیان در این باره شفاف‌سازی کند؟

فراموش نکنیم که کشور ما همیشه از لحاظ سیاسی و فوتبالی با کشور بحرین که شیخ سلمان تابعیت آنجا را دارد هم میانه خوبی نداشته است و هنوز یادمان نرفته که بازیکنان بحرین بعد از پیروزی مقابل ایران که منجر به صعود تیم ملی عربستان به جام جهانی شد چگونه با پرچم عربستان به پای کوبی و رقص پرداختند.

با توجه به شانس بالای شیخ سلمان برای تصاحب ریاست فیفا و تغییرات احتمالی که در کنفدراسیون آسیا ای اف سی صورت خواهد گرفت شنیده شده که قرار است کفاشیان با حمایتی که از جانب شیخ سلمان از او انجام خواهد شد به نفر دوم کنفدراسیون آسیا تبدیل شود.

می فایل