اخبار مهم
Home / فرهنگی / آشیانه سیمرغ در تسخیر دو فیلم اولی/من هم سیمرغم را به حاتمی کیا تقدیم می کنم!/ یاد شهید متوسلیان و همدانی در اختتامیه/ سیمرغی ها چه گفتند؟ +عکس
354573_304.jpg

آشیانه سیمرغ در تسخیر دو فیلم اولی/من هم سیمرغم را به حاتمی کیا تقدیم می کنم!/ یاد شهید متوسلیان و همدانی در اختتامیه/ سیمرغی ها چه گفتند؟ +عکس

سرویس فرهنگی vs666 : در مراسم اختتامیه  سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر که در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد سیمرغ ها بر شانه برندگان خود نشستند. این مراسم با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و جمعی از مدیران، سینماگران و اهالی رسانه عصر پنجشنبه ۲۲ بهمن در برج میلاد برگزار شد و برگزیدگان این رویداد در بخش های مختلف بدین شرح معرفی شدند:
آشیانه سیمرغ در تسخیر دو فیلم اولی / سیمرغ را به حاتمی کیا تقدیم می کنم / یاد شهید متوسلیان و همدانی در اختتامیه جشنواره فجر / سیمرغی ها چه گفتند؟ + عکس
برگزیدگان سودای سیمرغ:

*بهترین جلوه های بصری
سید هادی اسلامی برای فیلم بادیگارد
 
*بهترین جلوه های ویژه میدانی
ایمان کرمیان برای فیلم ایستاده در غبار
 
*بهترین چهره پردازی
سعید ملکان برای فیلم ابد و یک روز
 
*بهترین طراحی صحنه و لباس
محمد رضا شجاعی برای فیلم ایستاده در غبار
 
 *بهترین صدا
حسین مهدوی، محمد رضا دلپاک و سعید بجنوردی برای فیلم لانتوری
 
*بهترین موسیقی متن
محمد رضا علیقلی برای فیلم های امکان مینا و دختر
 
*تدوین
بهرام دهقانی برای فیلم ابد و یک روز
*بهترین فیلمبرداری
پیمان شادمان فر برای فیلم خشم و هیاهو
 
*بهترین نقش مکمل مرد
نوید محمد زاده برای بازی در فیلم ابد و یک روز
 
*بهترین نقش مکمل زن
شبنم مقدمی برای بازی در فیلم های نفس و زاپاس
 
*بهترین بازیگر نقش اول مرد
پرویز پرستویی برای بازی در فیلم بادیگارد
 
*بهترین بازیگر نقش اول زن
پریناز ایزد یار برای بازی در فیلم ابد و یک روز
 
*بهترین فیلمنامه
سعید روستایی برای نگارش فیلمنامه ابد و یک روز
 
*بهترین کارگردانی
سعید روستایی برای فیلم ابد و یک روز
 
*بهترین فیلم
حبیب والی نژاد برای تهیه کنندگی فیلم ایستاده در غبار

سهم پر رنگ ابد و یک روز و ایستاده در غبار
برگزیدگان بخش نگاه نو سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در مراسم اختتامیه این رویداد سینمایی معرفی شدند. جوایز به دو فیلمی رسید که بیشترین سیمرغ های بخش سینمای ایران را نیز به خود اختصاص داده بودند یعنی ایستاده در غبار و ابد و یک روز:
 برگزیدگان این بخش بدین شرح است:
  
*بهترین فیلم:  فیلم ابد و یک روز به تهیه کنندگی سعید ملکان  
*بهترین کارگردانی:  سعید روستایی برای فیلم ابد و یک روز   
*جایزه ویژه کارگردانی: محمد حسین مهدویان برای فیلم ایستاده در غبار
آشیانه سیمرغ در تسخیر دو فیلم اولی / سیمرغ را به حاتمی کیا تقدیم می کنم / یاد شهید متوسلیان و همدانی در اختتامیه جشنواره فجر / سیمرغی ها چه گفتند؟ + عکس

سیمرغی ها چه گفتند؟
پرویز پرستویی ،هومن سیدی ، امیر بنان ،محمدرضا دلپاک، شبنم مقدمی و پریناز ایزدیار بعد از گرفتن سیمرغ های خود به سخرانی پرداختند.
همه مردم جهان به یک زبان سکوت می کنند
محمدرضا دلپاک ضمن تشکر از هیات داوران به خاطر شنیدن صدای این فیلم و کلیه اعضای انجمن صدای ایران گفت: همه مردم جهان به یک زبان سکوت می کنند، در جمع ما جای عزیزی خالی است. او بیست روزی می شود که سکوت کرده است. وی افزود: من جایزه ام را به یدالله نجفی تقدیم می کنم.
آشیانه سیمرغ در تسخیر دو فیلم اولی / سیمرغ را به حاتمی کیا تقدیم می کنم / یاد شهید متوسلیان و همدانی در اختتامیه جشنواره فجر / سیمرغی ها چه گفتند؟ + عکس
نقش اول زن و نقش مکمل زن
شبنم مقدمی، بعد از دریافت سیمرغ بلورین نقش مکمل زن برای فیلم های «نفس» و «زاپاس» گفت: من از هیات داوران تشکر می کنم چون یک بار دیگر مرا شایسته گرفتن این جایزه دانستند. دو سال قبل که من این سیمرغ را گرفتم، پدرم هنوز در قید حیات بود، من آن سیمرغ را به پدر و مادرم تقدیم کردم. اما حالا که او یک سالی است از میان ما رفته، می خواهم این سیمرغ را به روح او و مادرم که حالا باید به جای او هم در کنار ما باشد، تقدیم کنم.
پریناز ایزدیار، بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم«ابد و یک روز» گفت: تشکر می کنم از هیات داوران، از گروه خیلی خوب «ابد و یک روز» متشکرم، شما در آن پنجاه روز برای من مثل خانواده بودید. از سعید ملکان و سعید روستایی به خاطر اعتمادی که به من کردند، متشکرم.
آشیانه سیمرغ در تسخیر دو فیلم اولی / سیمرغ را به حاتمی کیا تقدیم می کنم / یاد شهید متوسلیان و همدانی در اختتامیه جشنواره فجر / سیمرغی ها چه گفتند؟ + عکس

خالق بادیگارد حاتمی کیاست
پرویز پرستویی، برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد برای«بادیگارد» گفت: من پرویز پرستویی بازیگر نقش حیدر ذبیحی بادیگارد هستم. خالق بادیگارد ابراهیم حاتمی کیاست. خوشحالم که در هدایت و رهبری ابراهیم حاتمی کیا توانستم ایفاگر نقشی باشم که اعضای محترم هیات داوران این نقش را شایسته سیمرغ بلورین دانستند.
وی افزود: می خواهم این سیمرغ را اول به ابراهیم حاتمی کیا تقدیم کنم و به رسم ادب تقدیم می کنم به اساتید محترمی که در این سالن حضور ندارند، استاد پنجتن سینمای ایران؛ عزت الله انتظامی، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی و داوود رشیدی.

جای خالی حاتمی کیا
پیش از پرستویی کارگردان فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» اولین عکس العمل نسبت به عدم حضور کارگردان فیلم سینمایی بادیگارد نشان داد. محمد حسین مهدویان گفت: هر روز امثال ابراهیم حاتمی کیا در این سرزمین متولد نمی شوند، ای کاش امشب او در اختتامیه حضور داشت.
پس از وی دومین انتقاد را به نبود ابراهیم حاتمی کیا، سید هادی اسلامی برنده سیمرغ بهترین جلوه های بصری کلید زد و سیمرغ بلورین خود را به کارگردان فیلم سینمایی بادیگارد تقدیم کرد. با این حساب باید گفت ابراهیم حاتمی کیا صاحب سیمرغ شد آن هم از دست سینماگران.
سومین واکنش به نبود حاتمی کیا را محمدرضا شجاعی برنده سیمرغ طراحی صحنه و لباس هنگام دریافت سیمرغ بلورینش نشان داد که در صحبت هایش گفت: الفبا را در سینما از حاتمی کیا آموختم.
آماده بودم فقط دست بزنم
هومن سیدی، برنده جایزه ویژه هیات داوران در بخش کارگردانی برای فیلم«خشم و هیاهو» گفت: توقع نداشتم این سیمرغ را ببرم و آماده بودم فقط دست بزنم. از هیات داوران بسیار متشکرم که فیلم مرا دیدند. از سعید سعدی عزیز بسیار متشکرم که به عنوان تهیه کننده مثل کوه پشت سر من ایستاده است.
 
کاش شهید همدانی این فیلم را می دید
امیر بنان به نمایندگی از حبیب والی نژاد برای دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر برای «ایستاده در غبار» به روی سن آمد. وی گفت: دوست داشتم سردار همدانی که شهید شده است در بین ما بود تا این فیلم را می دیدید. او از روز اول به ما در ساخت این فیلم بسیار کمک کرد.

آشیانه سیمرغ در تسخیر دو فیلم اولی / سیمرغ را به حاتمی کیا تقدیم می کنم / یاد شهید متوسلیان و همدانی در اختتامیه جشنواره فجر / سیمرغی ها چه گفتند؟ + عکس

«نفس» بهترین فیلم با نگاه ملی

نرگس آبیار برای فیلم «نفس» سیمرغ زرین بهترین فیلم با نگاه ملی را دریافت کرد. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمد حیدری دبیر جشنواره و مجید صدری مدیر عامل رایتل برای اهدای سیمرغ زرین بهترین فیلم با نگاه ملی وی صحنه آمدند. این جایزه به فیلم «نفس» به کارگردانی نرگس آبیار اهدا شد. این کارگردان اظهار کرد: مثل همه باید از افرادی که با من همراه بودند، تشکر کنم. این فیلم درباره معصومیت، کودکی، اروزها است و شاید زمان لازم است تا در اکران دیده شود و مردم آن را ببینند.

جشنواره فیلم فجر از خانواده احمد متوسلیان تقدیر کرد

در ادامه این بخش محمد حیدری، دبیر جشنواره سی و چهارم در نامه‌‌ای از خانواده جاویدالاثر احمد متوسلیان تقدیر ویژه‌ای داشت و نامه‌ای را برای آن‌ها خواند. در این بخش از برنامه همه حاضرین ایستاده این خانواده را تشویق کردند.
متن تقدیر محمد حیدری از خانواده احمد متوسلیان:
خانواده محترم جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان
 جشنواره فیلم فجر در دوره سی و چهارم خود مفتخر است که بارها نام بلند حاج احمد متوسلیان را بر زبان ها جاری کرد. فرصتی دست داد تا نسل تازه ای با رشادت های آن بزرگ مرد آشنا شوند. با کمک جادوی سینما ، صدا و تصویرش بر پرده ها نقش ببندد و بسیاری دل به دلدادگی های ایشان بسپارند؛ پا به پای او از سال های انقلاب گذر کنند و به جبهه های حق علیه باطل سرک بکشند ؛ با غمش غمگین شوند و با لبخند هایش لبخند بزنند.بدون تردید یکی از افتخارات این دوره از جشنواره فیلم فجر زنده کردن نام حاج احمد متوسلیان است. تاریخ ایران اسلامی نام و خاطرش را به ذهن خواهد سپرد. بر خود لازم می دانیم قدردان سال ها صبوری شما در غیبت آن بزرگوار باشیم. راهش مستدام.
فهرست مقدس بهترین انیمیشن جشنواره سی و چهارم

در اولین دوره حضور انیمیشن در جشنواره فیلم فجر آثار منتخب این بخش مورد داوری قرار گرفت. داوران ضمن تشکر از مجید اسماعیلی برای ساخت انیمیشن « پادشاه آب»، از حامد کاتبی برای «در مسیر باران» تقدیر شد. همچنین جایزه ویژه بهترین انیمیشن به محمد امید همدانی برای انیمیشن «فهرست مقدس» تعلق گرفت. همدانی در این مراسم عنوان کرد: همه از وجود پویا نمایی در جشنواره تعجب کردند، چون این بخش هم وجود داشت که ۸ انیمیشن در این بخش حضور پیدا کرده‌اند. دغدغه ما سیمرغ نیست و دغدغه‌مان دیده شدن است. مخاطب ما مسئولین فرهنگی کشور است.
حیدری دبیر جشنواره باقی ماند
رییس سازمان سینمایی در حکمی محمد حیدری را به عنوان جشنواره سی و پجمین جشنواره فیلم فجر منصوب کرد. حکم دبیری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر برای محمد حیدری در مراسم اختتامیه این رویداد قرائت شد.

می فایل